„Původní kašna byla asi lepší, jinak se mi náměstí líbí. Zklamala mě autobusová zastávka, je to jen obyčejná skleněná budka," řekla jedna z místních Dagmar Šímová.

Auta už ovšem neprojedou středem náměstí, jak tomu bylo dosud.

„Je škoda, že uzavřeli prostřední cestu náměstím, teď se musí autem objíždět celé," sdělila Kateřina Paráková, obyvatelka Křenovic.

Náměstí v Kojetíně

Nově zrekonstruované náměstí v Kojetíně. Foto: DENÍK/Martina Vrtělová

Jakákoliv úprava náměstí je od nynějška na dalších několik let zapovězena. Dotaci Regionálního operačního programu Střední Morava totiž získal vypracovaný projekt jako celek, jeho změna by mohla způsobit ztrátu dotace. Ta přitom poskytla pětadvacet milionů z celkových třiceti, které obnova náměstí stála.

„Z vlastních prostředků bychom náměstí nikdy neopravili do tak pěkné podoby, dotace nám hodně pomohla. Věřím, že příští roky si obyvatelé na nové náměstí zvyknou a rekonstrukci budou považovat za zdařilou," svěřil se starosta Kojetína Jiří Šírek.

Oproti plánovanému termínu 30. června město staveniště převzalo o tři dny později. Za to bude město dodavatele penalizovat ve výši šedesáti tisíc korun za den.

Problematická zůstává otázka veřejných toalet. Ty totiž na novém náměstí stále chybí. 

Autorka: Martina Vrtělová