Vernisáž výstavy Výjimečný most na výjimečném místě, která je věnovaná stavbě Tyršova mostu, připravili pracovníci Muzea Komenského v opravdu velkém stylu.

Před zámkem byly k vidění automobily a motocykly z předválečné doby. Po náměstí jezdil také kočár tažený koňmi a kolem půl páté se odtud dokonce vznesl k obloze horkovzdušný balon.

Samotná vernisáž začala u slavobrány na mostku před zámkem. Nechyběli na ní ani stavitelé mostu Karel Herzán a Ludvík Uhlíř a architekt Francois Hennebigue.

Ředitel Muzea Komenského Radim Himmler připomněl, že most z roku 1903 byl zničen před 65 lety.

„Muzeum se rozhodlo tuto unikátní stavbu připomenout. Poslední pozůstatky, pilíře, můžete vidět naposledy dnes,“ řekl.

K výstavě vznikl také katalog a kalendář, které na místě pokřtila náměstkyně Šárka Krákorová-Pajůrková, a to zcela v duchu tématu mostu a řeky – vodou z Bečvy. Kromě dobových fotografií je na výstavě k vidění i maketa parního bucharu.

„Jde o jeden z mála strojů, který tehdy dělníci na stavbě mostu používali. Sloužil k zatloukání pilot, které zpevňovaly štěrkové podloží,“ vysvětlil hlavní autor výstavy Radim Zapletal.

Mostu se věnuje i cyklus přednášek, které pořádá muzeum, a upozorní na něj i noční prohlídky 22. října. Ředitel Himmler navíc připomněl i výstavu Hledání cesty přes řeku, která ukazuje výtvarná díla s tematikou mostů.