Rozdělení rezortů je jasné - finance a kulturu si vezme pod křídla kandidát na primátora Petr Vrána (ANO), dopravu a rozvoj jeho první náměstek Tomáš Navrátil (ANO).

Dalšími náměstky budou Vladimír Lichnovský (ANO, veřejné zakázky, sociální oblast) a Miloslav Dohnal (Pomáháme městu - ODS a nez. os., majetek, životní prostředí). Post uvolněného radního obsadí Michal Zácha (Pomáháme městu - ODS a nez. os.), jemuž připadne agenda školství a sportu.

V jedenáctičlenné Radě města usedne šest členů hnutí ANO - kromě primátora a jeho dvou náměstků to budou tři neuvolnění členové rady - Hana Mazochová, Petr Měřínský a Lada Galová.

Pomáháme městu - ODS a nez. os. bude mít čtyři zástupce - náměstka primátora Miloslava Dohnala, uvolněného radního Michala Záchu, dále neuvolněné radní Petra Koubu a Jakuba Navaříka. Barvy KDU-ČSL a TOP 09 bude v radě hájit neuvolněný radní Tomáš Dostal.

„Prvním a hlavním kritériem, podle něhož jsme obsadili křesla náměstků, je odbornost, kterou chceme v dané gesci prosadit,“ vysvětlil kandidát na primátora a lídr hnutí ANO Petr Vrána. Ustavující schůze zastupitelstva, na které se volí nový primátor, jeho náměstci i radní, se uskuteční v pondělí 17. října.

Programové prohlášení Rady města chce mít nová koalice na stole do konce listopadu. Průsečíky programů se už ale staly součástí koaliční dohody.

„Dohodli jsme se na programových prioritách v těchto bodech: Dodržíme koncepční přístup v rozvoji města ve všech oblastech, zajistíme kvalitní dopravní infrastrukturu, podpoříme vybudování strategických průmyslových zón jako zdroje hospodářského rozvoje a tvorby pracovních míst. Připravíme také definitivní rozhodnutí o projektu Strojaře, zajistíme rozvoj místních částí a budeme hospodárně, účelně a efektivně nakládat s veřejnými prostředky a majetkem města,“ nastínil Petr Vrána.

Starosta Kojetína Leoš Ptáček
V Kojetíně zůstane starostou Leoš Ptáček. Pomohli "přeběhlíci"

Rekonstrukce, cyklostezky, parkování

Koalice chce pokračovat v rekonstrukci městského majetku, investovat do obnovy bytového fondu a podpořit individuální výstavbu.

„Budeme pokračovat v nastavené strategii při nakládání s odpady s cílem udržet přijatelnou výši poplatků za komunální odpad. Udržíme také přijatelnou cenu tepla z městské společnosti Teplo Přerov,“ upřesnil.

K dalším bodům patří navýšení počtu parkovacích míst, rozšíření cyklostezek na území města a jeho místních částí.

„Přijmeme také koncepční řešení území v okolí vlakového nádraží a podpoříme aktivně bezpečnostní opatření ve městě a jeho částech,“ řekl.

Město chce dokončit opravy školních hřišť a řešit i projekt rekonstrukce budovy na náměstí T. G. Masaryka 16.

„Hodláme zavést systém rodinných a seniorských slev, rozvíjet výjimečné přírodní zóny v Přerově, podpoříme vzdělání na základních školách prostřednictvím investic. Budeme pokračovat v systému dotačních programů v oblasti sportu, kultury a sociálních věcí, podpoříme také rozšíření zdravotní péče,“ vyjmenoval dále Vrána.

Jednání o prioritách nové koalice probíhala intenzivně a někdy se protáhla i do pozdních večerních hodin.

„Před zastupitele budeme předstupovat s jasnou vizí. Věřím, že se nám věci, které jsme začali, podaří dotáhnout do konce,“ uvedl Michal Zácha, lídr Pomáháme městu - ODS a nez. os. „Nad tématy jsme strávili hodně času a celý týden o nich intenzivně jednali,“ doplnil také Tomáš Dostal z KDU-ČSL a TOP 09. Podle lidovců a topky se ukazuje jako výhoda čtyři roky trvající spolupráce.

Galerie nových zastupitelů v Přerově
NOVÍ ZASTUPITELÉ v Přerově. Podívejte se, koho jste si zvolili

Co se Strojařem?

Jedním z témat koaličních debat bylo i využití bývalého hotelu Strojař.

„V tuto chvíli platí usnesení města o záměru prodeje a já osobně bych se nebál Strojař prodat, pokud budeme mít záruky, že zde nevznikne ubytování pro sociálně slabé, ale developerská výstavba, hodná centra Přerova. To by ale muselo být zakotveno v podmínkách,“ konstatoval Petr Vrána.

Město chce pokračovat v přípravách na proměnu nevzhledné administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka 16, kde by mělo vzniknout nové sídlo radnice.

„Projektová dokumentace je hotová a nyní se jedná s firmou o převzetí. Předpokládáme, že půjdeme do veřejné zakázky, která stanoví cenu v místě a čase obvyklou. Budeme soutěžit, ale záleží na rozhodnutí zastupitelstva, zda budeme v přípravách pokračovat. Pohybujeme se v řádech stovek milionů korun,“ uzavřel Michal Zácha.