„Od začátku letošního roku jsme naočkovali celkem 11 300 pacientů. V klubu Teplo dostalo injekci za deset dní od spouštění provozu na 3 100 lidí a denně jich zvládneme kolem 370,“ shrnul náměstek pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice Štefan Repovský. Ten je s rychlostí očkování spokojený, protože vakcín je dostatek.

„Dávky dostáváme tak, jak jsou naplánované. Už nám zbývá naočkovat jen tři desítky pacientů nad 70 let, takže začínáme i s mladšími ročníky nad 65. Na očkování ještě čeká šest desítek pedagogů a čtyřicet chronicky nemocných. Zájemců z řad kritické infrastruktury a sociálních služeb je pouze 14,“ upřesnil.

Týmy zdravotníků, které tvoří čtyři lékaři, sestry a jiný pomocný personál, se od půl osmé ráno do půl čtvrté odpoledne nezastaví. Lékaři naštěstí zatím nemuseli řešit žádnou mimořádnou situaci.

„Závažnější reakce pacientů, u kterých by musela zasahovat rychlá, jsme nezaznamenali. Většinou měli po očkování pouze bolesti hlavy a nebo ramene po vpichu,“ konstatoval Štefan Repovský.

Víkend se neplánuje

Za předpokladu, že bude očkovacích látek ještě více, jsou zdravotníci schopni denně zvládnout až pět set pacientů. Zatím se ale neuvažuje o očkování během víkendových dní.

„Pokud by to bylo nutné, otevřeli bychom pátý box, nebo rozšířili provozní dobu. V sobotu a neděli ale očkování neplánujeme,“ řekl.

Lékaři a sestry mají zázemí v prostorách klubu Teplo, kde musejí trávit celou pracovní dobu.

„Nikdo bohužel nepředpokládal, že bude v polovině dubna tak chladné počasí, a tak je jim občas v budově zima. Snažíme se to řešit s vedením společnosti Teplo, která přislíbila zajistit přímotopy a deky. Zdravotníkům sem vozíme také obědy,“ zmínil.

Magistrát se snaží návštěvníkům očkovacího centra zpříjemnit čekání.

„Do místnosti jsme instalovali velkou obrazovku, na níž v pravidelné smyčce běží snímky z Přerova - vybrali jsme ty nejkrásnější záběry na známá místa i zákoutí našeho města,“ popsala mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Na dopravu na Horním náměstí dohlížejí městští strážníci a denně je na tuto činnost vyčleněna jedna hlídka. Za parkování nemusejí lidé, kteří sem přijedou na očkování, nebo doprovázejí své starší příbuzné, nic platit.

„Protože jsme se snažili předejít problémům, podíleli jsme se na tom, jak by měla být dopravní značení vedena. Pomáháme imobilním seniorům a obsluze - dotvářely se sice nájezdové plošiny, ale v případě nutnosti jsme k dispozici,“ uvedl Omar Teriaki, ředitel Městské policie v Přerově.

Praktici: Lidé se odhlašují

Zatímco očkovací centrum v klubu Teplo praská ve švech, zájem o vakcínu společnosti AstraZeneca, již aplikuje většina praktických lékařů, poklesl. Důvodem jsou informace o možném vzniku trombóz, které se nedávno objevily v médiích.

„Zatím jsme naočkovali první skupinu o zhruba stovce lidí, teď přišla na řadu druhá. Máme ale problém dát tu stovku lidí dohromady, protože se pacienti odhlašují a říkají nám, že půjdou raději do očkovacího centra, kde dostanou vakcínu od společnosti Pfizer. Snažíme se jim vysvětlit, že šance dostat koronavirus je mnohonásobně vyšší než riziko vzniku trombózy,“ shrnul přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka.

Praktici podle něj mohou na rozdíl od velkých center nabídnout ještě jednu věc - a tou je očkování seniorů v jejich domácím prostředí.

„Už jsem takto aplikoval vakcínu pacientům nad devadesát let, kteří jsou odkázáni na lůžko nebo jsou těžce nemocní. Naší velkou výhodou je, že za lidmi můžeme jezdit i po domácnostech,“ podotkl. Také praktičtí lékaři už zahájili očkování lidí nad 65 let.