Květoslava Halamová začala veslovat ve svých osmnácti letech.

„Tehdy jsem docházela do staré loděnice u železničního mostu. Jezdili jsme na čtyřce s kormidelníkem a na osmě," vzpomíná veslařka, známá pod přezdívkou Eja. Na lodi závodila spolu s několika veslařkami, mezi nimi také s o dva roky starší Olgou Fárkovou. Za pět let u veslování se dvakrát dostala mezi nejlepší na prestižních Primátorkách.

Ve třiadvaceti letech však dala sportu vale.

„Vdala jsem se a založila rodinu. S veslováním skončily i mé kamarádky, ale zůstaly jsme v kontaktu, jelikož jsme společně jezdívaly na hory," popisuje Halamová.

Comeback se začal rodit po bezmála padesáti letech. „V prosinci 2009 jsme byli na veslařské Žábě. To je tradiční ukončení sezony, na které chodí současní i bývalí členové přerovského oddílu," říká Květoslava Halamová, která spolu se třemi kamarádkami nasedla do tréninkové lodě v suterénu loděnice.

Na Nový rok už usedla do veslařské lodě na Bečvě a na čtyřce absolvovala téměř kilometr.

„Volala mi tehdy Olga Fárková, abych přišla. Nejprve se mi k loděnici moc nechtělo, ale nakonec jsem do lodě usedla," dodává s úsměvem Halamová. Bečva poté zamrzla, ale veslařky zjistily, že závodění rozhodně nezapomněly.

Ještě na jaře tak s Fárkovou a šesticí mladších veslařek startovaly na Primátorkách, kde skončily na stříbrné pozici. Od další zimy už spolu s kamarádkou objíždí závody na trenažérech.

„Na republikových mistrovstvích tak potkáváme i olympioniky Ondřeje Synka či Mirku Knapkovou," líčí Halamová, která ale stále závodí i na vodě. V roce 2011 Primátorky v kategorii osem masters vyhrála a letos zvítězila i na republikovém mistrovství v Třeboni. Za dva týdny bude startovat na dalších Primátorkách a ani ty nemusí být poslední.

„Pokud bude i nadále sloužit zdraví, chtěli bychom to zkusit i za rok," uzavírá Halamová.

Autor: Martin Vojáček