Závažná choroba postihla celkem osm lidí, zatímco ještě loni jich bylo pouze pět. Dva pacienti bojovali s komplikacemi a nemoc u nich zanechala následky v podobě obrny končetin.

Lékaři tvrdí, že nejvhodnější doba pro očkování je právě teď. „Z osmi případů jsme jeden zaznamenali v červnu a dalších sedm v červenci. Sezona ale ještě zdaleka nekončí a aktivita klíšťat je i nyní velká,“ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Hygienici přitom už na počátku léta varovali, že klíšťata se letos přemnožila a lidé by měli být velmi opatrní. „Na Přerovsku je hned několik endemických oblastí, tedy míst s velkým výskytem nakažených klíšťat. Patří k nim okolí hradu Helfštýna, dále pak Maleník, Střítež nad Ludinou a také Potštátsko,“ vyjmenovala epidemioložka.

Nebezpečný hmyz ale útočí i v Přerově, a když majitelé rodinných domů včas neposečou trávu, mají jistotu, že se s přisátým parazitem setkají. V regionu se v létě nakazili hlavně lidé středního a vyššího věku, kteří nebyli očkováni.

Vakcína proti encefalitidě je přitom jedinou účinnou obranou. „Pro očkování je podzim vhodnou dobou, protože imunitní systém si přes zimu vytvoří potřebné množství protilátek,“ vysvětlila Skácelová.

Vakcína proti encefalitidě se aplikuje ve třech dávkách. Lékaři ale většinou doporučují takzvané zrychlené schéma. „Když přijde pacient v září, dostane první látku. Potom další za čtrnáct dní,“ uvedl jeden z přerovských praktiků.

Při pomalém schématu se první dávka aplikuje hned, druhá za tři měsíce a třetí 9 až 12 měsíců od druhé dávky. Onemocnění klíšťovou encefalitidou nemá v první fázi nijak závažné příznaky a projevuje se jako obyčejná chřipka.

Inkubační doba je 3 až 30 dní, choroba ale většinou propukne zhruba po dvou týdnech. Pacienti si stěžují na únavu, bolesti hlavy, svalů a zvýšenou teplotu. Tato fáze ale za týden odezní a pacient se cítí lépe. Za dva týdny se ale choroba vrátí s plnou vervou a zasáhne centrální nervový systém.

Typickými projevy jsou prudké bolesti hlavy, zvracení, vysoké horečky, spavost a poruchy vidění. Při těžkých formách může nemoc skončit až obrnou končetin a hlavových nervů a výjimečně i smrtí. Lidé ale někdy mají i následky v podobě chronických bolestí hlavy, poruch soustředění a nebo nespavosti.

„Dva pacienti, kteří letos v létě dostali klíšťovou encefalitidu, měli těžký průběh v kombinaci s lymskou boreliózou. Nemoc u nich nakonec skončila obrnou končetin,“ uzavřela přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.