„Během posledních dvanácti dnů máme na oddělení pět pacientů, z nichž tři mají klíšťovou encefalitidu, dva zatím čekají na výsledky. Ještě více případů však máme s boreliózou. Ta se ale léčí doma antibiotiky,“ uvedla lékařka hranické nemocnice Mirela Vařeková.

Jak dále přiblížila, počet pacientů s příznaky boreliózy a klíšťové encefalitidy vzrůstá už od května.

Největší ohniska výskytu klíšťat nakažených encefalitidou jsou podle Vařekové zaznamenána na Svatém Kopečku u Olomouce, v Jeseníkách a také v lesích mezi Teplicemi nad Bečvou a hradem Helfštýnem.

„Při klíšťové encefalitidě může u člověka vzniknout i obrna. Nejrizikovější jsou starší jedinci, mají větší možnost výskytu zdravotních komplikací,“ informovala dále Mirela Vařeková.

Možnost nákazy boreliózou je ještě větší, infikovaná klíšťata se nacházejí všude v Hranicích a okolí. „Čím dříve se klíště vytáhne, tím menší je riziko nákazy. Lidé by měli před vytažením klíště polít desinfekcí, nejlépe jódovými přípravky, až poté klíště vytáhnout kývavými pohyby a spláchnout,“ doplnila Mirela Vařeková.

Onemocnět mohou ale i lidé, kteří klíště nechytili. Zvláště opatrní by měli být majitelé čtyřnohých mazlíčků. Pokud jim vytahují klíšťata holou rukou, existuje také možnost nákazy.

„Lidé vytáhnout psovi klíště rukou a protřou si oči, přičemž se infekce může dostat do těla. Je proto nutné používat například kleštičky,“ varuje hranická lékařka.

Ta také upozornila, že jako prevence proti klíšťové encefalitidě funguje očkování. To se provádí se ve třech dávkách, nejpříhodnější je začít na podzim, popřípadě v zimě.

Druhá vakcína se podává po měsíci a třetí po devíti až dvanácti měsících pro vytvoření dlouhodobé ochrany. Přeočkování se provádí jednou za tři roky a to jedinou dávkou.

„Vakcína proti borelióze zatím neexistuje. Pracuje se na ní a k dostání by měla být přibližně do pěti let,“ dodala Vařeková.

Příznaky nemocí

Borelióza

Místo, kde se přisaje klíště, zarudne (větší než pětikoruna). Přičemž se zarudnutí místa rozšiřuje a někdy může svědit. Nebývá teplota ani otok okolo místa kousnutí.

Klíšťová encefalitida

Inkubace je zhruba jeden až tři týdny. Ze začátku se příznaky podobají chřipce. Člověk je unavený, malátný, má bolesti svalů a zvýšenou teplotu. Toto stadium trvá přibližně tři až čtyři dny.

Potom buď zdravotní potíže odezní, což znamená, že si tělo vyrobilo obranné látky a infekci samo zlikvidovalo, nebo se zdravotní problémy zhoršují. Vysoká teplota, silné bolesti hlavy a svalů, zvracení, závratě, zvýšená spavost.