Lékaři sice potvrzují, že nejvhodnější období na očkování proti klíšťové encefalitidě už pomalu končí, očkování lze však provést i v současné době, a to ve zkráceném režimu.

„Doporučujeme podstoupit očkování v podzimních či zimních měsících, kdy klíšťata nejsou aktivní. Je ale pravdou, že očkovat lze v podstatě po celý rok, a to při využití zkráceného očkovacích schématu. Je však velmi důležité, aby se v tuto dobu jedinec vyvaroval jakémukoliv kontaktu s klíštětem. Z tohoto důvodu se vyplatí očkovat nejpozději teď, kdy už je takzvaně za pět minut dvanáct, nebo pak až na začátku podzimu,“ informovala epidemioložka Ludmila Špinarová z Hygienické stanice v Přerově.

Zkrácený očkovací režim spočívá podle jejích slov v aplikaci dvou dávek vakcín a člověk je před nemocí chráněn za čtrnáct dnů po zavedení druhé očkovací látky. Běžné základní očkovací schéma se pak skládá ze tří dávek vakcín.

Podle přerovských epidemiologů loni, ale i předloni v přerovském regionu onemocnělo klíšťovou encefalitidou pět lidí. Lékaři z přerovského regionu však potvrzují, že se každoročně setkávají s větším zájmem o očkování proti klíšťové encefalitidě. „O očkování je velký zájem, a to prakticky po celý rok,“ řekl například přerovský lékař pro dospělé Michal Chromec.

Ještě větší zájem je pak ze strany rodičů, kteří chtějí, aby jejich děti byly před klíšťovou encefalitidou chráněné. „Je to nejúčinnější způsob prevence, což už si naštěstí lidé čím dál více uvědomují. S přisátým klíštětem nás letos v ordinaci ale zatím nenavštívil žádný pacient,“ dodala přerovská dětská lékařka Beáta Philipová.

To, že teplé počasí probudilo klíšťata, potvrzují i veterináři. „První přisáté klíště už jsem vytahoval asi před měsícem. Poté, co se oteplilo, očekávám, že těchto případů bude výrazně přibývat,“ řekl veterinář z Přerova Josef Pospíšilík.

Podle jeho slov i zvířata lze naočkovat proti chorobě, kterou šíří infikovaná klíšťata. Narozdíl od lidí je však toto očkování chrání před lymskou boreliózou.

„Je pozitivní, že majitelé psů a koček v posledních letech dbají více na prevenci. Svým zvířatům pořizují například obojky, které jsou napuštěné látkou, jež dokáže klíšťata odpudit,“ dodal Pospíšilík.

Před klíšťaty by se měli i lidé chránit preventivními způsoby. Vycházce do přírody by tak měla předcházet například rozumná úvaha, co si vzít na sebe za oblečení, vhodné je použít také repelenty. Pokud už na sobě objevíte přisáté klíště, místo nejprve dezinfikujte. Lékaři doporučují klíště vytáhnout nejlépe pinzetou s kulatým či tupým okrajem. Kývejte s ním opatrně doleva a doprava a mírně táhněte.