„Zaznamenali jsme zvýšený počet zákazníků, kteří mění destinace, protože se obávají dalšího šíření ohně. Někdo posune termín, jiný chce změnit i místo. Většina zájezdů už je ale obsazená, takže nabízíme to, co je. Snažíme se klienty nasměrovat na pozdější termíny, kdy je přece jen více možností. V současné době totiž není dostatečný počet ubytovacích kapacit,“ líčí Romana Mačejová z cestovní kanceláře v Kratochvílově ulici v Přerově, která prodává zájezdy dvou velkých společností -EXIM tours a Fischer.

Lidé, kteří ruší zájezdy na Rhodos, si podle ní vybírají obdobné destinace. Na Středomoří i přes úmorná vedra a požáry, která zde panují, klienti nezanevřeli.

V ohnivé peklo se změnila dovolená na Rhodosu Elišce a Lence Novákovým - dceři a manželce nedávno zesnulého zpěváka Pavla Nováka. Před plameny se jim podařilo uniknout, přišly ale o všechny své věci.
Před plameny utíkaly z Rhodosu i manželka a dcera Pavla Nováka

„Všichni chtějí letět k moři a odmítají měnit třeba za pobyty Česku. Měnili jsme Rhodos za Turecko nebo Mallorcu. Lidé berou pobyty v destinacích, kde je právě volno a připadají v úvahu jako vhodná alternativa - jak cenově, tak i tím, jak dané místo vypadá,“ přiblížila.

Přerovská cestovní kancelář podle ní naštěstí neměla klienty v nejvíce zasažené jižní části Rhodosu. „Někteří jsou v té severní, která je blíže letišti a situace je zde v pořádku,“ doplnila.

Zájezdy do Řecka byly podle pracovníků cestovních kanceláří v Přerově letošním hitem. Zájem o pobyt na některém z ostrovů byl nebývale velký a lidé na dovolené u moře nešetřili.

„Řecko se letos obecně prodávalo nejvíce, následovalo Turecko, Egypt a docela dobře jde i Španělsko. Lidé, kteří odhlašují Rhodos, většinou zvolí jiný řecký ostrov. Už jsme tu ale měli i paní, která nám jednoznačně řekla: Do Řecka nepojedu, protože tam hoří,“ shrnul Lubor Souček, majitel cestovní kanceláře v Palackého ulici v Přerově, která nabízí zájezdy všech velkých cestovních kanceláří.

Podle jeho slov se chování klientů změnilo. „Jsou opatrnější a hodně se rozmýšlejí, ve které oblasti měli zajištěné ubytování. Lidé, kteří měli koncem týdne odlétat na Rhodos, většinou změnili destinaci,“ uvedl.

Devadesátiletou historii známé přerovské firmy Meopta a její předchůdkyně Optikotechny mapuje výstava v prostorách Muzea Komenského v Přerově
Flexaret i "drátofon", který sloužil StB. Výstava mapuje 90 let Meopty

Cestovní kanceláře Fischer a EXIM tours jsou ke klientům vstřícné - odlety na Rhodos do konce července je možné zrušit bez poplatků nebo změnit destinaci. Klientům s odletem od 1. do 6. srpna včetně jižní části ostrova nabízejí možnost bezplatné změny zájezdu.

„Možnosti jiných ostrovů jsou, ale je otázka, nakolik je klient, pokud to chce měnit bezpodmínečně a má odletět třeba v půlce srpna, ochoten doplácet za změnu termínu a destinace,“ řekl.

I přes velký rozsah požárů na Rhodosu nejsou podle něj živelní katastrofy na jihu Evropy ničím výjimečným. „Teď je to jiné v tom, že se situace dotkla tisícovek turistů. Lokální požáry jsou nyní ale i na dvou dalších řeckých ostrovech, v Chorvatsku tento týden hořelo jen dvanáct kilometrů od Dubrovníku, na Sicílii je zase kvůli ohni problém s letištěm. Minulý týden prošly velké bouřky přes Chorvatsko a celé pobřeží Balkánu,“ vyjmenovává Lubor Souček.

V Přerově se objevily stojany na sdílená kola. Lidé si mohli nová kola vyzkoušet na Masarykově náměstí. 29. 6. 2023
Zájem o sdílená kola je v Přerově velký. Denně na 500 výpůjček

Klienti by podle něj měli zachovat chladnou hlavu a správně vyhodnotit rizika, která jsou s cestou na dovolenou spojená. „Nešťastná vyjádření některých politiků bohužel jen přilévají olej do ohně. Cestovky zareagovaly okamžitě, odletěly tři repatriační lety - na tom se vůbec nepodílel stát, ale cestovky je platily z vlastních peněz. Máme informaci, že všechny velké kanceláře - Blue style, Čedok, Fischer i EXIM tours dnes zajišťují přepravu zavazadel z uzavřených hotelů. Všechno se řeší ve spolupráci s klienty,“ uzavírá.