Dosud privátně provozované kino Hvězda začne od 1. listopadu spadat pod Kulturní a informační služby města Přerova.

O programovou skladbu se bude starat nová vedoucí Svatava Měrková, která uspěla ve výběrovém řízení.

Původní představa byla taková, že se začne promítat už počátkem listopadu. Jednání se stávající provozovatelkou se ale vlečou.

„Paní Kavalli končí smlouva o pronájmu ke 31. říjnu a má podle ní třicet dní na předání kina. Sdělila nám, že této lhůty využije do posledního dne. Několikrát jsme s ní jednali a žádali o zkrácení termínu, ale nevíme, jak ji přesvědčit," vysvětlil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Nedá se to dřív stihnout

Stávající provozovatelka Alena Kavalli zajišťuje promítání v přerovském kině Hvězda už od roku 1996.

Smlouva s ní byla uzavřena nejprve na deset let, a poté i v roce 2006 na stejně dlouhou dobu.

Měsíc na předání kina podle svých slov potřebuje.

„Jednám pouze v intencích smlouvy, a ta zní, že ke 31. říjnu ukončuji činnost a mám měsíc na vystěhování. Není jednoduché tyto věci účetně a fakturačně vyřešit v kratším termínu. Vybudovala jsem tu spoustu věcí a není v mých časových možnostech všechno stihnout," vysvětlila Alena Kavalli.

Kino bude naposledy promítat v pondělí 31. října a s diváky se před měsíční pauzou rozloučí filmy Bezva ženská na krku a Dítě Bridget Johnsové.

Alena Kavalli se během dvaceti let, kdy kino provozovala, snažila pozvednout jeho úroveň.

Před šesti lety se začalo v Přerově promítat trojrozměrně a pořízení nové technologie přišlo město na čtyři miliony korun.

Výrazná část této investice se ale vrátila zpět do rozpočtu, a to díky dotaci z Fondu české kinematografie.

Kdy se ve Hvězdě začne po přestávce znovu promítat?

„Podle nájemní smlouvy má provozovatelka měsíc na předání. Do čtrnácti dní od okamžiku, kdy nám kino předá, jsme ale schopni spustit plnohodnotný provoz," nastínil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Objednání lístků přes mobil

Nová vedoucí kina Svatava Měrková má jasnou vizi o programové skladbě i novinkách pro diváky.

„Děláme všechno pro to, abychom začali promítat co nejdříve. Vše se ale odvíjí od toho, za jak dlouho přistoupí stávající provozovatelka k předání majetku, potřebného k zajištění produkce," řekla.

Kino chce i v budoucnu vyhovět návštěvníkům všech věkových kategorií.

„Na své si přijdou příznivci klubu náročného diváka, děti i senioři, kterým nabídneme filmy za snížené vstupné," popsala.

Vedoucí kina by chtěla v budoucnu zvát do Přerova i protagonisty filmů.

„Předběžně je domluvena účast tvůrců filmu Miluji tě modře. Chceme nalákat i starší generaci, takže pro seniory budou zajímavé programy a různé slevové akce," zmínila.

Novinkou je i platební terminál, který umožní lidem platit kartou, a také aplikace zvaná BudíCheck, prostřednictvím níž si lidé mohou přímo v mobilu či tabletu objednat lístek do kina.

Restaurace se změní na knihovnu

Kino Hvězda, které se nachází na lukrativním místě přímo naproti nové nákupní galerie, bylo zbudováno v roce 1975. Kinosál má 399 míst, z toho 15 dvojsedadel, disponuje bezbariérovým přístupem i toaletami.

Kino je zároveň krytem CO, v němž by v případě nebezpečí našlo útočiště devět set osob. Město do objektu v posledních letech investovalo miliony korun a s dalšími částkami – například do zateplení – se počítá.

„Od roku 2005 město investovalo do provozu, tedy do energií, ale také do technického vylepšení, 12,5 milionu korun," upřesnil náměstek primátora Pavel Košutek.

Podle informací úředníků z odboru majetku města, kteří budou nemovitost přebírat, bylo s dosavadní nájemkyní prozatím dohodnuto předání první části.

„Počátkem listopadu přebereme restauraci a kavárnu. Pak až samotné kino," doplnil vedoucí odboru Miloslav Dohnal.

Restaurace K2, která je součástí objektu, tu bude ještě fungovat – ovšem počítá se s tím, že časem se změní na dětskou knihovnu. Provoz kavárny by měl zůstat zachován.