Na svém posledním zasedání o tom rozhodli městští zastupitelé. Radní nechtěli dát původně kinu na provoz ani korunu, nakonec ale od svého záměru ustoupili.

Kino Hvězda podle provozovatelky Aleny Šiškové nemá bez dotace města do budoucna šanci na přežití. Diváky totiž Přerovu berou okolní multikina v Olomouci a ve Zlíně. Na jednání zastupitelstva se o osudu jediného kina ve městě bouřlivě diskutovalo.

„Divím se, že chceme nechat kino bez podpory. Zajímá mě tedy, co s ním bude dál? Převezme ho zpět pod svá křídla město?“ ptala se zastupitelka Marta Jandová (SpP).

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) uvedl, že pokud nebude možné zabezpečit jeho provoz, spadne kino pod Služby města Přerova.

Provozovatelka přerovského kina Hvězda Alena Šišková žádala původně radnici o příspěvek ve výši 700 tisíc korun. „Celorepublikový trend je takový, že kina prodělávají. Návštěvníci jdou raději do multikina nebo se dívají na filmy doma na dvd,“ vysvětlovala už dříve Šišková.

Řada měst v republice je proto postavena před otázku, zda na provoz kin finančně přispět, nebo je ponechat napospas osudu. Podle některých zastupitelů by se měl Přerov ubírat cestou podpory kina, které v menších městech supluje další kulturní zařízení.

„Měli bychom kinu pomoci,“ myslí si zastupitelka Marta Jandová. Velká část přítomných v sále se však shodla na tom, že kino nemá ve stávající podobě šanci na přežití. „Kino se provozuje jako podnikatelský záměr. Město navíc v minulosti zaplatilo nové sedačky a financuje i větší opravy,“ vyjádřil se radní Čestmír Hlavinka (ČSSD).

„Měli bychom se slušně rozloučit s provozovatelem, ale zároveň zajistit, aby kino nezůstalo třeba půl roku zavřené,“ dodal k tomu zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Provozuji třináct let poctivě kino a díky kvalitní programové nabídce nás znají i za hranicemi města. Tady jsou mi ale házeny klacky pod nohy. Za současné nepříznivé situace nemohu další vývoj ovlivnit. Přesto si myslím, že si padesátitisícové město kino zaslouží,“ hájila se provozovatelka.

Podle jejích slov se v kině nepromítají jen filmy, ale konají i různé kulturní akce a výchovně vzdělávací programy pro děti a mládež. Náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS) má ale za to, že by finanční ztráty z neúspěšného podnikatelského záměru nemělo krýt město.

„Mohli bychom se podílet třeba na úhradě energií, ale ne na pokrytí finančních ztrát kina,“ soudí Grambličková.

Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) nakonec navrhl, aby zastupitelé zvedli ruku pro příspěvek ve výši 400 tisíc korun. Jeho návrh podpořila těsná většina přítomných. „I přesto si myslím, že bude chtít město do budoucna vyměnit provozovatele,“ komentovala to Šišková.