„Budeme nadále fungovat jako ostatní kina v republice, ale chceme nabídnout i něco navíc. Naší představou je, že by zde vzniklo něco jako kulturní a společenské centrum," nastínil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Kromě klasického biografu je v plánu širší využití sálu kina – například pro představení malých divadelních forem nebo konferenční činnost.

Ve foyer se zase mohou pořádat zajímavé výstavy.

„Uvažujeme o tom, že navážeme spolupráci se společností Meopta jako tradičním výrobcem promítacích přístrojů a mohla by zde vzniknout zajímavá expozice, jež by přitáhla pozornost lidí," doplnil.

Do prostor stávající pivnice se přemístí dětské oddělení Městské knihovny s tím, že malá kinokavárna, již využívají návštěvníci biografu, zůstane zachována. O změně provozovatele už rozhodli radní a v pondělí dostanou tento materiál na stůl také přerovští zastupitelé.

„Pokud návrh posvětí, tak kino od 1. listopadu převezmeme pod svá křídla. Předpokládáme, že bude na podzim na přechodnou dobu uzavřené, a to z důvodu úprav. Provoz bychom chtěli zahájit se začátkem adventu," upřesnil Jaroslav Macíček.

Přerovské kino HvězdaZdroj: DENÍK/Jan Nuc

Bunkr pro devět set lidí

Přerovské kino Hvězda bylo otevřeno v roce 1975 a jako jediné ve městě se stále drží nad vodou, a to i přesto, že je čím dál náročnější čelit odlivu návštěvníků klasického biografu.

Přerované mohli v minulosti zavítat také do kina Jas nebo Oko, ta už ale zanikla. Minulostí je i Panorama v Předmostí.

„Budova je majetkem města a pod objektem je i technické zázemí krytu civilní obrany, v němž by v případě nebezpečí našlo útočiště až devět set lidí," přiblížila už dříve mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Kinosál má 399 míst, z toho 15 dvojsedadel, disponuje bezbariérovým přístupem i toaletami.

Podle radních budou nezbytné investice do rekonstrukce objektu – počítá se s přestavbou pivnice a bytu, ale také náklady na zateplení a klimatizaci. Další finanční prostředky si vyžádá rovněž přesun dětského oddělení knihovny.