Proč beňovské Slavnosti piva lákají i návštěvníky ze širokého okolí? Vedle produktů známých firem zde totiž milovníci pěnivého moku mohou ochutnat i dobře vychlazené značky mini pivovarů ze všech koutů republiky.

„Letos mají na výběr ze dvaceti druhů a naším cílem je představit především méně známé značky – jsou tu třeba piva z Nových Dvorů u Lipníku, Kelče nebo Oseku," přiblížil pořadatel Slavností piva František Kubík, předseda TJ Sokol v Beňově.

Své vlastní pivo začal vyrábět před šesti lety i Jan Kuruc z Prus u Beňova. Usměvavý sedmdesátník potvrzuje starou pravdu o tom, že na dobré rozhodnutí není nikdy pozdě.

„Chtěl jsem to vyzkoušet a na své první pivo potřeboval jen dvě kila sladu a kvasnice na chleba. Postupně jsem zdokonaloval kvalitu a začal více experimentovat. Dnes vyrábím třeba pšeničná, zázvorová nebo nakuřovaná piva," přiblížil muž, jehož pivo získalo dokonce třetí cenu v celorepublikové soutěži domovarníků.

Ve vedru, jaké panovalo v sobotu odpoledne, návštěvníky asi nejvíce zaujala soutěž v pití piva na čas. O něco náročnější už bylo hod sudem, který vyžadoval jistou dávku síly a soustředění. Součástí vydařené akce byl i koncert kapel a na pódiu se postupně vystřídaly skupiny Hysteria, Třetí dáma, Natural a Tchoři. Děti se mohly vykoupat v hasičské nádrži, nebo se vydovádět na skákacím hradu.