„Na Přerovsku se ke stávce připojily Základní škola Želatovská v Přerově, ZŠ a MŠ v Potštátě, ze středních škol pak Gymnázium Jakuba Škody v Přerově a Střední průmyslová škola v Hranicích,“ vyjmenovala předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Eva Hrdličková. Podle ní začne v těchto zařízeních vyučování až v devět hodin.

„Ve školách, kde to z vážných provozních důvodů není možné uplatnit, zajistí nad žáky dohled, ale nebude se zde učit. Pokud tam mají mateřskou školu nebo družinu, nechají zde učitelky, které se o děti postarají,“ dodala. Učitelé jsou podle jejích slov nespokojeni s novelou nařízení vlády, která ruší jejich právo být odměňován podle délky praxe. Vláda se má věcí zabývat právě ve středu.

Proč stávkují?

„U nás stávkují asi dvě třetiny pedagogického sboru, nejsou to všichni učitelé. Důvod je stejný jako jinde a je jím zrušení základních tarifů a ponechání rozhodování o platu pouze na kompetenci ředitele školy,“ shrnula předsedkyně základní organizace odborového svazu a učitelka Střední průmyslové školy v Hranicích Lenka Kandlerová.

„Pro některé kolegy, přestože třeba vyvíjejí mimoškolní činnost, bude ocenění tak malé, že můžou odcházet, což bychom nechtěli,“ vysvětlila.

Učitelé měli doposud jako poslední skupina zaměstnanců ve veřejném sektoru nárok na automatické zvyšování platu podle délky praxe. Nově by o tom měl ale rozhodovat ředitel školy. Toho se obávají hlavně starší kantoři, kterým by prý teoreticky mohl klesnout plat na nástupních 20 tisíc korun.

Ministrův pohled na věc

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce ale podle ČTK vyzvat ředitele škol dopisem, aby možnosti přeřazovat učitele v platových stupnicích využívali pouze zřídka, nejlépe jen při zvednutí tarifu a přidání peněz. Stávku odborů odsoudil s tím, že zájmy učitelů hájí jen on sám. Reagoval tak na to, že pedagogům se má už druhým rokem zvyšovat plat. Letos dostali navíc 2,1 miliardy, příští rok to budou čtyři miliardy do tarifů. Ve středu bude zrušení takzvaného věkového automatu projednávat vláda.

Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Vondráčkové je nejvíce nespokojenců z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Naopak Praha se připojí spíše symbolicky.