„Ke stávce se u nás připojilo osmdesát procent pedagogů. Protože máme 860 žáků a nebyli bychom schopni zajistit výuku, vyhlásila jsem ředitelské volno,“ informovala ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Odboráři svůj středeční protest vysvětlují především nedodržováním slibů, které vláda dala. Ministr školství podle zástupců Českomoravského odborového svazu pracovníků školství sliboval na začátku roku pro pedagogické pracovníky navýšení o 15 % objemu finančních prostředků na růst platů. Po všech jednáních to však bylo pouze 10 % objemu na rok 2020 a 9 % na rok 2021.

„Učitelé, kteří se přidali ke stávce, jen chtějí, aby vláda více vážila slova, pokud něco slibuje,“ poznamenala ředitelka.

Gymnázium Jakuba Škody v Přerově se ke stávce naopak nepřipojí.

„Stávku podpořili ze všech pedagogů pouze tři. Znamená to tedy zajistit za ně suplování, jinak bude výuka normálně probíhat. Osobně si myslím, že by měli odboráři stávkovat spíše proti současnému vedení odborového svazu, které neustále ustupuje ve svých požadavcích vládě,“ myslí si ředitel gymnázia Jan Raška.

Stávku nepodpoří ani Střední průmyslová škola v Přerově, kde poběží výuka podle rozvrhu, ale nepřipojí se k ní ani Střední škola gastronomie a služeb na Šířavě.

„Oslovil jsem pedagogy, ale nikdo nemá zájem protestovat. U nás tedy bude řádná výuka,“ uvedl ředitel Střední školy gastronomie a služeb Martin Kovář.

Na OA je část učitelů pro, část proti

Na Obchodní akademii je část kantorů pro, část proti. „Jednačtyřicet procent kantorů zůstává ve škole, zbývající stávku podpoří. Výuka tedy bude probíhat podle upravené organizace - některé předměty přehodíme a zkrátíme výuku,“ nastínila zástupkyně ředitelky Dana Kaprálová.

Z osmi přerovských základních škol, zřizovaných městem, se k protestu připojí pouze dvě - ZŠ U Tenisu a J. A. Komenského v Předmostí.

„Chtěli jsme stávkou upozornit na špatné platové podmínky pedagogů i nepedagogů ve školství. Do stávky se zapojilo 50 zaměstnanců ze 64 - většina pedagogů a vychovatelek. Škola proto bude z provozních důvodů uzavřena, včetně družiny. Rodičům jsme to včas oznámili,“ nastínil ředitel ZŠ U Tenisu Michal Pospíšil.

Pedagogičtí pracovníci ZŠ J. A. Komenského v Předmostí podpoří stávku symbolicky. Učitelé budou ve středu děti ve škole jen hlídat, ale vyučování žákům odpadá.

„Naší formou protestu chceme upozornit na to, že se ze školství může vyvinout instituce hlídající děti, která jim nedokáže zajistit kvalitní vzdělání.

Díky nízkému ohodnocení pedagogických pracovníků ubývá kvalitních odborníků, kteří by vedli výuku na požadované úrovni,“ uvádí se ve zdůvodnění na webových stránkách školy.

„Školství se potýká s nedostatkem učitelů, a to zejména přírodovědných předmětů. Tato situace už se letos dotkla i naší školy. Dalším významným problémem je špatně nastavená inkluze. Chceme, aby byla tato oblast znovu přehodnocena a uzpůsobena tak, aby na ni nedoplácela většinová populace,“ zdůvodňují kantoři.