Několik let jste v opozici tvrdě kritizoval stávající vedení radnice. Co je podle vás za velkým volebním úspěchem koalice SpP, která byla do této doby „otloukánkem" na politické scéně v Přerově?
Osobně se domnívám, že přece jen ta stálost a ztrouchnivělost vlády ČSSD a ODS už se lidem, nechci říci, protivila, ale zajídala. Byli výrazně kritičtí, nespokojení, a když se podívali těch osm let zpátky, tak ten „otloukánek" bojoval nejen s větrnými mlýny, ale i s obrovskou přesilou. Tím, jak jsme se snažili odhalovat neduhy na radnici, jsme zároveň ukazovali jinou cestu, ze které je možné Přerov vyvést. Rozhodovaly sekretariáty ODS a ČSSD a do nich vstupovaly osobní a skupinové dohody. To za těch šestnáct let lidé vypozorovali a v posledním období zvláště.

Pro novou koalici na radnici bude asi nejtěžší dosáhnout toho, aby lidé začali komunální politiku vnímat jinak, než dosud…
Atmosféra v Přerově ve vztahu k politikům je negativní. Nevím, jestli to tak můžu bez obalu říci, ale je to téměř „nasranost." Doslova a do písmene. Je to sice expresivní a vulgární výraz, ale trefný. Takže na prvním místě je třeba zbavit lidi tohoto pocitu naštvanosti a zlosti a atmosféru uvolnit, otevřít. Vždyť ta radnice a politici nejsou lumpové, někteří to dokonce myslí tak, že budou práci pro město chápat jako veřejnou službu a zlepšení poměrů.

Do města je třeba vstoupit, chodit mezi lidmi, naslouchat jim a prosazovat. Jen za poslední tři dny jsem dostal asi třicet e-mailů s návrhy, co by se dalo zlepšit. Občané až nepřiměřeně věří možné změně. A to je další úskalí, které nás čeká. Přesvědčit lidi, že to půjde, ale že to nebude zítra ani pozítří. Už to, že jednání zastupitelstva nebude v pondělí v úřední dny od 13 hodin, ale tak, aby mohli přijít všichni, je první krok. Stejně tak městská rada nebude zasedat od rána, ale pokud to bude možné, potká se častěji, aby detailně a hloubkově věci projednala. Ne, aby jen zvedala ruce a šla domů, protože někde v zákulisí došlo k nějaké dohodě.

Považujete svou nominaci na post primátora jako satisfakci po letech nepřetržitých názorových střetů se stávajícím vedením radnice? Nebo je to spíše Danajský dar?
Rozhodně to nevnímám jako zadostiučinění za něco. A už vůbec ne za to, jak dopadla ČSSD nebo pan Lajtoch. Vždycky, když jsem byl koalicí napadán, uvažoval jsem v širších souvislostech. Kdybych se choval sobecky, tak bych nikdy nepřijal nabídku dělat primátora. Myslím, že si uvědomuji riziko a odpovědnost, kterou na sebe beru. Ať si kdokoliv myslí cokoliv. Převzít město, které opravdu nevzkvétá a chátrá, to není ani Danajský dar. To je do určité míry vstup do pekla.

Co považuje Vladimír Puchalský za největší problémy města? Jakou má vizi do budoucna? Má recept na problém sociálních ubytoven? A co kauza kolem hotelu Strojař, existuje řešení?
Celý rozhovor s Vladimírem Puchalským, kde se dovíte odpovědi na tyto a další otázky týkající se chodu města, najdete v sobotním TIŠTĚNÉM vydání Přerovského a Hranického deníku 18. října.

ČTĚTE TAKÉ: Cíle nové koalice: zlepšit náladu a sociální klima v Přerově