Ustavující schůze zastupitelstva se ve městě uskuteční 18. října.

Pod otevřený dopis zastupiteli Bělkovi se podepsalo všech zbývajících dvacet kandidátů KDU-ČSL ve volbách do  zastupitelstva v Kojetíně. Ti se zároveň omluvili voličům za chybný úsudek při nominaci na čelní místo kandidátky. KDU-ČSL skončila ve volbách v Kojetíně na druhém místě a připsala si zisk 18,20% hlasů, což jsou čtyři mandáty.

Starosta Kojetína Leoš Ptáček
V Kojetíně zůstane starostou Leoš Ptáček. Pomohli "přeběhlíci"

„Na kandidátní listině jste měl vysoké postavení, druhou pozici, a voliči vás volili, abyste prosazoval nabízený program a hájil jejich zájmy. Z nepochopitelných důvodů jste své voliče zradil a přešel hájit zájmy naší politické konkurence, kdy za slíbený post místostarosty pomáháte svým podpisem koaliční smlouvy udržet stávající směřování města,“ uvedli v otevřeném dopise lidovci.

Bělka: Nechci to zatím komentovat

Zastupitel za KDU-ČSL Jaroslav Bělka nechtěl otevřený dopis lidovců v tuto chvíli komentovat. „Budu na to reagovat, ale vyjádřím se k věci až později,“ uvedl pouze.

Nová radniční koalice v Kojetíně se bude v následujících čtyřech letech opírat i o hlas zastupitele z řad sociální demokracie. Podpořil ji i Martin Hönig, jenž byl lídrem kandidátky ČSSD a nyní se má stát radním.

Sociální demokraté skončili ve volbách v Kojetíně na čtvrtém místě a připsali si na své konto 12,82%. V zastupitelstvu usednou tři její členové. Ani místní organizaci ČSSD se postoj „přeběhlíka“ nelíbí.

Skončí ČSSD v opozici?

„Čekáme na členskou schůzi, která se bude konat ve čtvrtek, a dohodneme se na dalším postupu. Postoj KDU-ČSL chápu a rozumím tomu, proč to udělali,“ komentoval krok lidovců předseda místní organizace ČSSD v Kojetíně a člen vyjednávacího týmu Pavel Chovanec. Podle něj ČSSD pravděpodobně skončí v opozici.

Voliči letos rozdali karty jasně - vítězem se stala strana starosty Leoše Ptáčka Kojetín 2022, ale oproti výsledku před čtyřmi lety oslabila - získala 26,36% hlasů, což je 6 mandátů. Druhou nejsilnější stranou byla KDU-ČSL s 18,20% (4 mandáty), dvojciferný výsledek měly i SPD se ziskem 13,66% (3 mandáty) a ČSSD (12,82% a 3 mandáty). Po dvou mandátech získalo sdružení Energický Kojetín s podporou hnutí ANO (9,20%) a ODS (8,36%). Jedno křeslo obsadí v zastupitelstvu komunisté se ziskem 6,56%.

Koaliční dohodu uzavřely minulý týden strany Kojetín 2022, Energický Kojetín s podporou hnutí ANO, ODS a dva zastupitelé, kteří kandidovali za KDU-ČSL a ČSSD. Uzavřená radniční koalice bude mít v zastupitelstvu nadpoloviční většinu jedenácti křesel z celkových jednadvaceti.

Starosta má pokračovat

Starostou se má stát opět Leoš Ptáček, místostarostové budou dva, oba neuvolnění. Kandidátem na prvního místostarostu města je Arnošt Petružela, zvolený za ODS, druhým pak Jaroslav Bělka, jenž hájil barvy KDU-ČSL.

Radnice v Kojetíně
"Starosta je hamižné". Zvýšení daní rozdělilo Kojetín

V Radě města dále usednou Martin Hönig (za ČSSD), Leoš Ptáček (Energický Kojetín s podporou hnutí ANO), Jitka Hálková a Eva Pěchová (obě Kojetín 2022).

Podle starosty Leoše Ptáčka se strany v rámci povolebního vyjednávání o budoucí podobě koalice dohodly na zrušení vyhlášky pozměňující výši daně z nemovitosti v podobě, jaká byla schválena na červnovém zastupitelstvu.