Kdo z komunálních politiků na Přerovsku má ambice prorazit ve volbách do Poslanecké sněmovny? A z jakých pozic jdou do podzimního klání?

Na předních místech krajských kandidátek jsou ostřílení političtí matadoři i nováčci – z hnutí ANO se bude snažit uspět přerovský radní Petr Vrána, jedničkou Koalice Spolu je šéf lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL), který žije v Rokytnici u Přerova. Naopak lídr přerovské ODS Michal Zácha do voleb nepůjde a zůstane dál náměstkem hejtmana a přerovským radním.

Přerovský radní a krajský zastupitel Petr Vrána je na krajské kandidátce hnutí ANO čtvrtý. Loni dobrovolně opustil křeslo ve Sněmovně kvůli kandidatuře do Senátu - protože však svou soupeřku Jitku Seitlovou z KDU-ČSL ve druhém kole voleb neporazil, rozhodl se do vrcholné politiky vrátit.

Radvanice
Kulturák v malých Radvanicích praskal ve švech. Věří, že sál zase ožije

„Chtěl bych prosazovat na vládní úrovni věci, které jsou důležité pro náš region - prioritou je doprava a dálnice D1, ale také snaha o přilákání investorů. Tyto věci jdou ale ruku v ruce,“ nastínil Vrána.

Z deváté pozice se pokusí uspět ve volbách také další zastupitel z hnutí ANO - Vladimír Lichovský.

Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, má v první desítce dva kandidáty z Přerovska. Poslanecké křeslo bude obhajovat šéf lidovců Marian Jurečka, který je jedničkou krajské kandidátky, na osmé pozici je pak náměstek primátora Petr Kouba z ODS, který má v Přerově na starosti školství a sociální oblast.

„Pokud bych uspěl, chtěl bych zlepšit legislativu v otázce sociálních věcí a školství. Třeba sociální dávky je potřeba nastavit tak, aby nedocházelo k jejich zneužívání, a to nelze jinak, než na vládní úrovni,“ řekl Petr Kouba.

Jeho kolega z přerovské ODS a náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha ale ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat nebude.

„Krajské volby byly loni, takže zůstávám dál v pozici náměstka hejtmana a radního Přerova, který má na starosti majetek. Mám tady spoustu rozdělané práce, kterou chci dokončit,“ vysvětlil to Michal Zácha.

Patnáctkou na kandidátce Koalice Spolu je lékař záchranky Tomáš Kocourek, který loni na podzim kandidoval za Přerovsko do Senátu a skončil v prvním kole třetí.

Tovačovská jezera. Ilustrační foto
Nové jezero? V Tovačově se bojí rozšíření těžby, chystá se referendum

Svá želízka v ohni mají v Přerově i Piráti a Starostové. Z „bramborové“ čtvrté pozice na krajské kandidátce startuje ve volbách marketingový manažer Jaromír Horký, osmé místo má manažer kultury Městského domu a pořadatel hudebních festivalů v Přerově Pavel Ondrůj, který je i v městském zastupitelstvu.

„Jedním z mých témat je boj proti dětské obezitě, protože je to dlouho neřešený problém. Chtěl bych udělat něco také pro oživení kultury,“ zmínil Jaromír Horký, který je zároveň krajským zastupitelem.

ČSSD vyslala do boje o křeslo v Poslanecké sněmovně dlouholetého komunálního politika z Lipníku nad Bečvou Pavla Šoltyse, který byl v minulosti náměstkem hejtmana. Na krajské kandidátce má třetí pozici.

KSČM reprezentuje na čtvrtém místě Věra Vránová, přerovská zastupitelka a vysokoškolská pedagožka. Osmý na kandidátce komunistů je dětský a poradenský psycholog z Hranic Miroslav Raindl, desátý lékař Ivan Sumara.

Za Svobodu a přímou demokracie (SPD) se za Přerovsko pokusí uspět ve volbách Dan Chromec, zdravotník a krajský zastupitel, který je na kandidátce třetí.

Sedmičkou SPD je Martin Malášek z Hranic, který pracuje v sociálních službách.

Kvůli stavbě okružní křižovatky u Lidlu je největší místní část Přerova Předmostí doslova odříznutá od světa.
Stavba rondelu odřízla Předmostí od světa. Kdy skončí trápení?

Uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci bude reprezentovat přerovský zastupitel František Jan Hrabina, který nedávno na jednání neúspěšně předkládal záměr na odkoupení bývalého hotelu Strojař. Na krajské kandidátce má čtvrtou pozici.

Nováček sněmovních voleb - Přísaha - nemá na Přerovsku výraznějšího kandidáta.

V Olomouckém kraji podalo kandidátní listinu do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky celkem dvacet politických stran, politických hnutí či koalic.