Co je jisté? Kandidovat za koalici Společně pro Přerov (SpP) už nebude první muž radnice - primátor Vladimír Puchalský.

„Těch faktorů a důvodů, proč jsem se rozhodl nekandidovat, je mnoho. O politiku se ale budu dál zajímat. Politika vždycky něco dává - zkušenosti, vztahy, je tam mnoho motivů a provokací,“ zhodnotil Vladimír Puchalský (SpP).

Do politiky už nepůjde ani zastupitelka za SpP Marta Jandová, která je v zastupitelstvu třetí volební období.

„Stačilo to,“ vysvětluje s tím, že se bude nadále podílet na kulturních projektech města. V koalici SpP se ale objeví některé nové tváře.

„Primární volby jsou 12. dubna, takže kandidáty brzy představíme,“ shrnul předseda klubu SpP Jan Horký. V řadách koalice podle něj budou pokračovat radní Helena Netopilová a Jiří Kohout, ale i Zdeněk Schenk.

Kdo za ANO?

Své kandidáty potvrdí na oblastním sněmu příští týden také hnutí ANO. V první desítce se objeví jména dvou náměstků primátora - Petra Měřínského a Tomáše Navrátila, ale do voleb půjde i radní a poslanec Petr Vrána. Za ANO v Přerově budou kandidovat také Hana Mazochová, Milan Passinger, Vladimír Lichnovský nebo Lada Galová.

„Nejdůležitější je pro nás dokončit významné dopravní stavby a pokračovat v boji s byznysem s lidskou chudobou,“ nastínil některé vize Petr Měřínský z hnutí ANO.

ČSSD chce na nepříjemnosti zapomenout

Sociální demokracie v Přerově vsadila na nového lídra - dlouholetého politika a ředitele Střední zemědělské školy - Radovana Rašťáka. ČSSD, kterou před lety poškodila údajná korupční kauza primátora Jiřího Lajtocha, chce na nepříjemnosti zapomenout.

„Chtěli bychom Přerovu představit ČSSD, která je očištěna od minulosti. Nechtěli bychom zabřednout do osobních válek,“ avizoval předseda klubu Miloslav Skládal.

Na předních místech kandidátky strany se objeví i žena - historička Šárka Krákorová Pajůrková. Naopak jména dvou zastupitelů - Bohuslava Přidala a Michala Chromce - jsou zatím s otazníkem.

KSČM? Klasika

V KSČM se žádné velké překvapení nekoná a do voleb půjdou bývalý poslanec Josef Nekl, ale i zastupitelé Ludmila Tomaníková, Břetislav Passinger, Věra Vránová či Michal Symerský.

„Jasno budeme mít až počátkem května, kdy potvrdí oficiálně pořadí na naší kandidátce městská konference,“ upřesnil Josef Nekl.

A co další strany a hnutí?

Uskupení Za prosperitu Přerova, které se už dříve odtrhlo od radniční koalice, bude dál pokračovat se stávajícím lídrem Radkem Pospíšilíkem. Lídr Nezávislých Petr Hermély si chce ale od politiky odpočinout a kandidátku nepovede. Lidovci vhodné adepty na podzimní klání teprve vybírají.

V řadách ODS chtějí dál pokračovat i tři dnešní zastupitelé Michal Zácha, Petr Kouba a Marek Dostál. „Čtyři roky tvrdé práce v opozici a hodiny studování materiálů bych rád nějak zhodnotil,“ vysvětlil zastupitel Michal Zácha (ODS), kterého prý ze všeho nejvíce trápí odchod mladých lidí z Přerova.