Za ODS půjde znovu do voleb stávající poslanec Zdeněk Boháč, na kandidátce KSČM se pak objevilo jméno dlouholetého zastupitele Josefa Nekla, který se v minulosti ucházel o křeslo senátora.

ČSSD se ale nepodařilo nahradit nedávno zesnulého poslance Jindřicha Valoucha člověkem z regionu.

Výsledek letošních voleb do Poslanecké sněmovny je podle politologů velkou neznámou. Na politické scéně se totiž kromě zaběhnutých stran objevili i nadějní nováčci, kteří mají nečekaně vysoké předvolební preference – například strana T0P 09, Věci veřejné Radka Johna a nebo Strana práv občanů – takzvaní Zemanovci.

„Jejich preference se teď pohybují od čtyř do desíti procent, takže je vidět, že volič hledá alternativu. Na druhé straně je ale pořád několik týdnů před volbami a tyto strany nemají pevné voličské jádro. Lidé se mnohdy bojí riskovat a nakonec můžou opět hlasovat pro zavedené strany. Ty menší tedy můžou mít menší volební podporu, než jaké jsou jejich nynější preference,“ myslí si politolog Pavel Šaradín.

Velké a zavedené strany až na výjimky zkopírovaly kandidátky z nepodařených voleb, které se měly konat loni na podzim.

Do sněmovny by se tedy mohl dostat při troše štěstí přerovský poslanec Zdeněk Boháč, který je třetí na kandidátce ODS. S menší šancí na úspěch jde do voleb také náměstkyně primátora Přerova Elena Grambličková, která je osmá.

ČSSD: Přerovan až na sedmém místě

Šanci na postup má i v minulosti neúspěšný kandidát do Senátu a zastupitel za KSČM Josef Nekl, který je dvojkou na kandidátce strany.

Naproti tomu sociální demokraté v Přerově ztratili poté, co nečekaně zemřel poslanec Jindřich Valouch.

Jeho místo v čele listiny totiž obsadil politik z jiného regionu a bývalý poslanec z Přerovska Miroslav Kapoun je až sedmý.

Zajímavé osobnosti se objevují na kandidátkách menších stran.

Lidovci třeba postavili na druhé místo Mariana Jurečku, soukromého zemědělce z Rokytnice u Přerova.

Strana zelených zase vsadila na Romana Hakena, jenž se snažil uspět v minulých senátních volbách. Hned za Hakenem, který je třetí, následuje také přerovský zastupitel Martin Kolařík. Ten je známý svým ekologickým způsobem života.

Stranu zelených reprezentují i zástupci z Hranicka – pátý je Radim Klvaňa a šestý pak ředitel telekomunikační společnosti Martin Los.

Z obcí na Přerovsku prchají do vyšších pater politiky například starostka z Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková, která se objevila na kandidátce KDU – ČSL, ale také starosta nejúspěšnější Vesnice roku Jiří Řezníček z Tučína.

Toho nominovala TOP 09, stejně jako starostu z Troubek nad Bečvou Radka Brázdu.

Nová strana vůbec vsadila na osobnosti, ve druhé půlce listiny se objevuje i známá zvonařka z Brodku u Přerova Marie Tomášková Dytrychová.

„Za každou stranu může kandidovat dvacet tři zástupců, u některých uskupení je to ale i méně,“ uvedl Miloslav Pospíšil z Českého statistického úřadu v Olomouci.

Mezi stranami, které se budou ucházet o přízeň voličů, je i staronové uskupení – Dělnická strana sociální spravedlnosti, do jejíž členské základny přeběhli kandidáti ze zakázané Dělnické strany. Volič ale narazí i na nevšední názvy stran, jako například Českou pirátskou stranu a nebo uskupení Občané.cz.