„Kvůli uzavřené smlouvě jsme podali žalobu, každá strana si ji totiž vykládá jinak. Chceme, aby tento nesoulad vyřešil soud," vysvětlil Tomáš Brada, jednatel společnosti Dopravní a logistická, který se k detailům žaloby zatím nechce vyjadřovat.

Společnost Dopravní a logistická uzavřela loni na jaře smlouvu s městem na provozování MHD, a to na dobu desíti let. Radnice původně počítala s tím, že hodnota zakázky na provozování autobusových spojů bude 250 milionů korun bez DPH, částka ale nakonec byla výrazně nižší.

Vítěz tendru nabídl městu cenu 136,8 milionů korun.

O stejnou zakázku se ucházela i společnost ČSAD Havířov, a ta nabídla, že provoz autobusových spojů zajistí za 190 milionů korun.

Varování primátora

Primátor města Vladimír Puchalský (SpP) upozornil už počátkem roku na to, že je cena, za niž před rokem získal zakázku vítěz tendru, podhodnocená. Město má za to, že na situaci doplácejí především zaměstnanci, jak ukázaly i nedávné protesty řidičů MHD. Ti kvůli platům pohrozili výstražnou stávkou.

„Nelze eliminovat stávkové pohotovosti a plně si uvědomujeme, že je takový stav na dalších osm let pro město neúnosný. Dopravní a logistická společnost provozuje MHD na ekonomicky neúnosné úrovni," řekl tehdy primátor.

Dvojí výklad

Město se ocitlo s dopravcem ve sporu kvůli financím – a to právě kvůli rozdílné interpretaci smlouvy. Podle Dopravní a logistické má Přerov dopravci doplatit více než 2 miliony korun. Radní se ale domnívají, že jim provozovatel MHD naopak dluží více než půl milionu korun.

„Obdrželi jsme 10. dubna usnesení Okresního soudu v Přerově, jímž bylo město vyzváno, aby se vyjádřilo k připojené žalobě Dopravní a logistické společnosti," informovala o posledním vývoji mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Dopravní a logistická jako provozovatel městské hromadné dopravy v Přerově žalobou nárokuje doplacení kompenzace za plnění závazku veřejné služby za období od dubna do června loňského roku, a to ve výši 2,1 milionu korun.

Právní oddělení přerovského magistrátu v současné době analyzuje skutečnosti uvedené v žalobě tak, aby mohlo být v požadované lhůtě čtrnácti dní zasláno soudu vyjádření.

„Přestože dopravce už dříve tvrdil, že smlouva je neurčitá a umožňuje dvojí výklad, město trvá na určitosti obsahu smlouvy a jednoznačnosti jejího výkladu," uzavřela mluvčí magistrátu.