Český statistický úřad je totiž oficiálně zveřejní na svých webových stránkách až 28. srpna.

„Obdrželi jsme poslední kandidátku, strany je ale můžou až do pondělka měnit a různě doplňovat. Hýbat lze do té doby i s pořadím,“ řekl Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.

Za Přerov a okolí mají nyní úředníci na sto osmdesát pět kandidátek. Své soupisky odevzdaly přímo v Přerově kromě tradičních stran jako ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL také Strana práv občanů – Zemanovci, TOP 09, Strana pro otevřenou společnost, Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, Strana zdravého rozumu, dále koalice Společně pro Přerov a Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska.

„Tato strana má pouze deset kandidátů, všechny ostatní ale po pětatřiceti,“ uvedla Jitka Kočicová ze správního odboru magistrátu.

V koalici Společně pro Přerov se spojily tři strany.

„Jsou to Věci veřejné, Strana zelených a Nezávislá volba,“ řekla Kočicová. Podle šéfa správního odboru Jaroslava Slámy se bude letos v Přerově volit v jednapadesáti okrscích.

Volby: 185 soupisek a 1607 jmen

Přerovští úředníci mají v rukou také kandidátky z okolních obcí.

„Dohromady se nám sešlo na sto osmdesát pět kandidátek, na nichž figuruje celkem šestnáct set sedm jmen,“ doplnila dále Kočicová.

Jak letos dopadnou komunální volby v Přerově, na to zřejmě politologům nebude stačit ani křišťálová koule.

A kdo se stane primátorem, to si netroufají tipnout ani největší odvážlivci. Některé velké strany totiž přišly s překvapením.

ODS vsadila na zcela novou tvář

Jedničkou na kandidátce ODS je třeba úplně nová tvář Jarmila Havlíčková, jež pracuje na Stavebním úřadě, a až za ní následuje náměstek primátora Josef Kulíšek.

Šťastnou trojku má radní Jaroslav Čermák a čtyřkou je asisent poslance Zdeňka Boháče Michal Zácha. Naopak náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková se zařadila až na třináctou příčku.

Strana TOP 09 smíchá na kandidátce třináct členů své strany se dvaadvaceti jinými bez politické příslušnosti.

„Zajímavostí je, že za Hranice kandiduje bývalý starosta Vladimír Juračka. Jinak se ale na listině většinou objevují nová jména,“ uvedl Dušan Hluzín, jenž je lídrem této strany v Přerově.

Primátor se pokusí obhájit svůj post

Dvojkou je Vladimíra Rybková, trojkou Jan Jüttner, třetí v pořadí je Marek Tokoš. Překvapení se naopak nekoná v řadách ČSSD – jedničkou na kandidátce je totiž přerovský primátor a zároveň senátor Jiří Lajtoch.

Ten už sice po vyhraných senátních volbách neměl ambice zůstat na komunální scéně, svůj záměr si ale rozmyslel. Hned za ním je náměstkyně primátora Šárka Krákorová Pajůrková a následuje radní Václav Zatloukal.

Zajímavostí je, že do ČSSD míří i letitý zastupitel Masarykovy demokratické strany a později Přerovské koalice Michal Chromec.

V čele kandidátky KSČM je dlouholetý městský a krajský zastupitel Josef Nekl a po jeho boku se objeví většina současných zastupitelů – Petr Laga, Petr Karola a Ludmila Tomaníková.

Za komunisty jde do voleb i František Porč, jenž se angažoval při prodeji městských bytů jako mluvčí nespokojených nájemníků.

Opoziční strana zůstavá stejná

Opoziční strana Společně pro Přerov vsadila také na známé tváře – jedničkou je Vladimír Puchalský z Nezávislé volby, dvojku má Marta Jandová z Věcí veřejných, za níž následují Anna Pospíšilová a Richard Šlechta ze stejné strany.

KDU-ČSL obsadila na první místo své kandidátky v Přerově Tomáše Dostála, který je bez politické příslušnosti.

„Na druhém místě je Jaroslav Skopal, starosta Sokolské župy, na třetím technička Jana Dostálová,“ vedla za tuto stranu Emilie Heryánová.

Kandidátku Strany pro otevřenou společnost vede bývalý ředitel Základní školy B. Němcové Jiří Vávra. Na dalších místech jsou pak Vít Říhošek, kterého Přerované znají jako kontroverzního majitele internetových novin, a Zdeněk Haluza, který v minulosti hájil barvy ODS.

Za Stranu práv občanů – Zemanovce bude kandidovat Radek Pospíšilík, který v zastupitelstvu města nahradil zesnulého poslance Jindřicha Valoucha. Na dalších místech jsou Jiří Pospíšil a Vít Hala.

Za Republikány kandiduje na prvním místě Lenka Tošovská.

„Není členkou strany a do komunální politiky by vstoupila poprvé,“ uvedla k této kandidátce zmocněnka strany Dana Andělová.

Petra Poláková-Uvírová, Pavla Kubištová