„Olomoucký kraj vypsal dotační program, díky němuž můžeme získat až padesát procent nákladů na pořízení sčítačů. Chceme se žádostí uspět, protože když chystáme projekty na opravy komunikací, bývá jejich součástí i dotaz, jak je lokalita využívána. Sčítače nám dají rychlou odpověď,“ shrnul náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Sčítače budou umístěny na venkovních prostranstvích a připevněny na lampy veřejného osvětlení - napájeny jsou ze sítě tohoto osvětlení, případně pomocí solárního panelu a záložní lithiové baterie. Rozliší chodce od cyklistů a rozeznají směr jejich pohybu.

Ilustrační foto
Do Přerova míří velký hráč, chystá miliardovou investici

„Jeden sčítač chceme umístit v blízkosti okružní křižovatky Lipnická-Velká Dlážka-Polní, druhý v ulici Šířava - s pohledem na Čechovu ulici. V případě potřeby pak mohou být přemístěny na připravované i stávající stezky,“ nastínil vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Se získanými daty bude pracovat cyklokoordinátorka města. „Data ze sčítačů cyklistů a pěších lze využít při plánování a řízení dopravy, pro zvyšování její bezpečnosti a vyhodnocování efektivnosti investic pro politiky i veřejnost,“ vysvětlila cyklokoordinátorka Jana Gazdíková.

Rektor Vysoké školy logistiky v Přerově Václav Cempírek.
Rektor Vysoké školy logistiky v Přerově: Považovali jsme Záchu za odborníka

Žádost o dotaci je nutné zaslat na kraj do 5. února a krajští zastupitelé se budou programem zabývat v dubnu. Pokud Přerov se žádostí uspěje, stanou se sčítače nejpozději do poloviny prosince součástí města.