„Měření prašného spadu provádíme celkem na šesti místech ve městě, nejvyšší hodnoty jsou ale právě na křižovatce ulic Velké Novosady a Komenského,“ shrnul Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Zatímco třeba na rozhraní Kratochvílovy a Palackého ulice byla letos průměrná měsíční naměřená hodnota 2,11 gramů na metr čtvereční, jen o několik desítek metrů dál – na křižovatce ulic Velké Novosady a Komenského – to bylo téměř čtyřnásobně více – 8,16 g/m2.

Měření se provádí i u teplárny Dalkia, chemičky Precheza a dále u parku Michalov. Tam je ale prašný spad vcelku v normě. Nově se od letošního roku zjišťují hodnoty i v nedaleké Čekyni.

„Kromě toho provádí vlastní měření prašného aerosolu také Český hydrometeorologický ústav, a to u kina Hvězda,“ upřesnil Čagánek.

Hlavní příčinou silného znečištění ovzduší na frekventované křižovatce ulic Komenského a Velké Novosady je bezpochyby doprava. Město proto muselo už v minulosti sáhnout k opatření, které by následky alespoň trochu zmírnilo.

Největší prašnost v Přerově je podle měření odboru životního prostředí magistrátu na rozhraní ulic Velké Novosady a Komenského v Přerově - na grafu je to žlutá křivka.

Plachtová vyhláška

Od počátku roku platí v Přerově vyhláška, podle níž musejí mít kamiony a auta, převážející sypký materiál, náklad pod plachtou.

„Řadíme se totiž již dlouhodobě mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, a to z důvodu častého překračování imisních limitů koncentrace prašného aerosolu,“ vysvětlil již dříve mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Šoférům nákladních aut, kteří vyhlášku ignorují, hrozí sankce. Pokud převáží náklad bez plachty fyzická osoba, zaplatí pokutu až do výše 30 tisíc korun. Podnikatelský subjekt uhradí ještě více – a to až do 200 tisíc korun.

Největší prašnost v Přerově je podle měření odboru životního prostředí magistrátu na rozhraní ulic Velké Novosady a Komenského v Přerově. - na grafu je to žlutá křivka.

Znečištění útočí

Na znečištění ovzduší u dopravně zatížených tepen doplácejí zdravím hlavně malé děti.

„Do Přerova sice jezdíme jednou za čas, ale úplně nám to stačí. Snažím se pohybovat po centru města jen minimálně. Raději s roční dcerou jezdím jen po parku. Ve městě bychom se asi udusily výfukovými zplodinami,“ řekla jedna z dotázaných maminek Kateřina Lišková.

Přerovští alergologové obavy rodičů potvrzují.

„Nejhorší je to v období zimní inverze. Průdušky jsou vlivem prašnosti více dráždivé a zejména u astmatiků přibývá akutních záchvatů. Prašnost navíc způsobuje podráždění sliznic, a to může mít za následek zvýšenou nemocnost,“ shrnula přerovská dětská alergoložka Ivana Lančová.

Jedinou šancí na zlepšení ovzduší je vystrnadit tranzitní dopravu z centra města. Stavba dálnice D1 z Říkovic do Přerova ani vnitřní průtah městem, které by dopravě výrazně ulevily, ale zatím nemají konkrétní termín zahájení.