Radní chtějí, aby o nejvhodnější variantě toho, jak se vypořádat se zoufalým nedostatkem míst pro staré a nemocné lidi, rozhodli zastupitelé napříč politickým spektrem.

Najít nejvhodnější řešení se snažili zastupitelé už na svém posledním jednání v červnu, kdy se zabývali nabídkami dvou firem na využití budovy bývalého Chemoprojektu.

Zejména komunisté ale záměr kritizovali a tvrdili, že by mělo město zůstat u svých původních plánů na rozšíření stávajícího Domova pro seniory o nový pavilon.

„Byla jsem u toho, když jsme slibovali občanům, že přistavíme pavilon. Jakou tedy máme koncepci? Když jsme tam chtěli umístit knihovnu, křičeli jste, že chybí parkoviště. Jak tam tedy budou jezdit sanitky?" ptala se třeba zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM).

Radní se proto i z toho důvodu, aby mezi politiky došlo u tak významné investice ke shodě, rozhodli vytvořit novou pracovní skupinu. V ní mají usednout zastupitelé napříč politickým spektrem.

„Máme trvalý nedostatek míst pro seniory a chceme, aby se nemuseli na stará kolena stěhovat jinam – do Radkovy Lhoty nebo do Tovačova, ale zůstali tady v Přerově. Zbudování nového zařízení ale bude významnou investicí a chceme, aby vznikl politický konsensus všech stran," vysvětlil náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).

Z jakých variant se bude vybírat?

„Tou první je stavba nového pavilonu, který byl už dříve vyprojektován na hřišti v areálu stávajícího Domova pro seniory. Další pak přestavba bývalého Chemoprojektu s tím, že se teprve rozhodne, jestli ji budeme dělat my a nebo firma, která bude zařízení provozovat, a město si zde pak vyčlení určitý počet lůžek," upřesnil.

Třetí variantou je pak využití Domova pro seniory v Pavlovicích u Přerova.

„Nabízí se nám možnost, abychom byli zřizovatelem tohoto zařízení. Olomoucký kraj nechce vkládat finance do majetku, který není jeho. I tato otázka se tedy možná otevře. Předkládají nám nabídku, abychom byli provozovateli tohoto zařízení," informoval přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

V případě, že by došlo k přebudování bývalého Chemoprojektu, vzniklo by až 125 nových míst pro žadatele, kterých jsou dnes stovky.

Přístavbou nového pavilonu v areálu Domova pro seniory by našlo umístění 85 lidí.