„Je to rychlejší varianta, jak ukázat vesnici návštěvám, kterých tu máme od našeho vítězství v celostátní soutěži Vesnice roku 2009 opravdu hodně," řekl starosta Jiří Řezníček s tím, že od té doby zavítalo do Tučína už 51 exkurzí. Tučolíno proveze návštěvníky po naučné stezce, jež vede napříč obcí i jejími okrajovými částmi a upozorní na výhledy na Moravskou bránu i Švédské šance.

„Malé děti si cestou vyzkouší obrázkové hry, dozví se, co se v regionu pěstuje, o místní fauně i flóře," vysvětluje dál starosta Řezníček. V Tučíně už se byly podívat dokonce i děti ze školy od Zábřeha.Jízda Tučolínem

Jak nápad na Tučolíno vznikl?

Na počátku byl alegorický vůz, který jezdil s průvodem při vodění medvěda. Tatínkem Tučolína není ovšem Jiří Řezníček, nýbrž obecní zaměstnanec Vojtěch Korejs.

„Starosta se vrátil z dovolené, kde se svezl podobným vláčkem a hned ho tady chtěl mít také," vzpomíná. Bylo to v roce 2008, kdy už se obec pomalu chystala na návštěvu komise, která hodnotí soutěž Vesnice roku.

„Řekli jsme si, že by nebylo špatné povozit komisi po vesnici vláčkem a to se nakonec i povedlo. Z alegorického vozu vznikl vláček, který pak místní ženy ještě pomalovaly veselými obrázky.

„Máme už i vlastní jízdenky," ukazuje Vojtěch Korejs. Dospělých pojme Tučolíno asi 18, děti jsou prý skladnější. Vojtěch Korejs je nejen konstruktér a údržbář vláčku, ale také jediný řidič, který je na své dílo patřičně hrdý.

„Nikdo jiný ho nesmí řídit. U mě v dílně se vláček narodil a mám k němu celkem vřelý vztah," směje se. Teď jen doufá, že si starosta nevymyslí ještě tučínskou jachtu. V obci totiž mají novou nádrž a starosta se nedávno vrátil od moře.