Soud musel být minulý týden odročen, protože se na jednání nedostavil šéf lidovců a bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

„Líčení bude pokračovat 13. března, kdy bude znovu předvolán jako svědek Jiří Čunek. Z minulého líčení se totiž omluvil pro nemoc a zaslal soudu pouze potvrzení o pracovní neschopnosti. Nepřiložil však bližší lékařskou zprávu, takže z tohoto potvrzení není jisté, jak dlouho jeho nemoc vlastně potrvá,“ uvedl přerovský soudce Jiří Barbořík.

Podle něj bude spolu s Čunkem vyslechnuta i znalkyně, která má zkoumat pravost podpisu šéfa lidovců na jedné z důkazních listin.

Na líčení je předvolán i další svědek, jenž má potvrdit bližší okolnosti údajného lobbingu zlínského podnikatele Romana Vaškůje. Ten se totiž vloudil do přízně Marcely Urbanové pod legendou, že je vlivný lobbista ODS a chce uhladit spor mezi Čunkem a Urbanovou, aby udržel stabilitu vládní koalice.

Roman Vaškůj i Petr Šmiřák jsou obžalováni ze tří trestných činů – nadržování, křivého obvinění a podplácení. Žaloba je viní z toho, že se snažili nabízet Urbanové různé benefity v podobě vysoké finanční částky, výhod pro jejího přítele a dovolené v zahraničí, když změní svou výpověď ve prospěch Čunka.

Obžalovaní se brání tím, že chtěli Urbanovou pouze zkompromitovat a poukázat na její nevěrohodnost. Oběma mužům hrozí odnětí svobody od tří do osmi let.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

AKTUALIZOVÁNO: Obhájce Vaškůje: policie jednala nezákonně