Místní občané upozorňovali více jak dva roky na nezákonné využití státní dotace na stavbu protierozní ochrany v lokalitě Čupy a Šafránice.

Organizace Transparency International, zabývající se potíráním korupce, kvůli tomu podala na starostu obce a zastupitele trestní oznámení pro podezření z úvěrového podvodu a porušování při správě cizího majetku.

Případem se už zabývá policie. Na organizaci Transparency International se obrátili občané z Horní Moštěnice, kterým vadil postup vedení obce v souvislosti se zakázkou na protierozní ochranu v lokalitě Čupy a Šafránice.

O co v případu šlo? Podle stěžovatelů vyfakturovala obec stavební firmě Rovina práce za více než milion korun, které nikdo neprovedl. „Vesnice přitom na tuto akci získala dotaci 3,8 milionu korun ze státního fondu životního prostředí,“ upozorňoval už dříve jeden z místních obyvatel Josef Vařák.

Za pravdu stěžovatelům dal nakonec i Finanční úřad v Přerově. Jeho šetření totiž prokázalo, že vedení obce porušilo rozpočtovou kázeň a musí vrátit neoprávněně použité prostředky ve výši 2, 7 milionu korun zpět do státního rozpočtu a zaplatit navíc penále 2,4 miliony.

Spletitá věc měla jedno kuriózní vyústění: obyvatelé Horní Moštěnice se totiž na veřejném slyšení v červnu postavili paradoxně za starostu a „kverulanti“, kteří na problém upozornili, se ocitli pod palbou nadávek místních.

„Můžu potvrdit, že jsme obdrželi trestní oznámení na vedení obce Horní Moštěnice pro podezření z úvěrového podvodu a porušování při správě cizího majetku. Šetření je ale teprve na začátku,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Zástupci organizace Transparency International jsou přesvědčeni, že v Horní Moštěnici došlo ke spáchání trestného činu.

„Obec v rozporu s ustanovením smlouvy použila státní dotaci na jiný než určený účel. Vyplývá to i ze závěrů šetření Finančního úřadu v Přerově. Jedná se zejména o neprovedené práce na některých stavebních objektech v rámci akce a také o některé vícepráce, jež však odporují schválené dokumentaci,“ uvedl v žalobě ředitel organizace Transparency International David Ondráčka.

Starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána (KDU-ČSL) nechtěl podání trestního oznámení nijak komentovat. „Zatím mi nic nepřišlo, takže nevím, co bych k tomu řekl. Stížnosti ale dělají pořád ti samí lidi, “ uvedl starosta.

Na veřejném projednávání v červnu ale několikrát zopakoval, že stavba byla v pořádku. „Všechny protierozní pásy byly udělané, udělaly se i odvody z polí. Všechna voda je teď odvedená, takže jsme ty peníze využili velmi dobře,“ hájil se tehdy starosta.

Vedení obce nyní požádalo stát o odpuštění penále – zaplatit pět milionů korun je totiž pro rozpočet příliš tučným soustem. „Zatím nám ale žádná odpověď nepřišla,“ uzavřel starosta.