Přerovský okresní soud se zabýval již dříve žalobou na zlínského podnikatele Romana Vaškůje a jeho známého Petra Šmiřáka, kteří se měli pokusit ovlivňovat svědkyni Urbanovou a nabádali ji, aby stáhla svá obvinění proti Jiřímu Čunkovi. Na oplátku za to jí nabízeli různé benefity v podobě luxusní dovolené nebo finančních výhod. Od přerovského soudu odešli oba muži v lednu loňského roku s tresty.

Petr Šmiřák vyfasoval patnáct měsíců nepodmíněně, Romanu Vaškůjovi potvrdil soud předchozí verdikt na 7,5 let, jenž dostal u Krajského soudu v Brně za daňové úniky.

„Oba muži nezákonně ovlivňovali svědkyni Marcelu Urbanovou, aby nepravdivě svědčila, a využili k tomu všech prostředků,“ shrnul již dříve soudce Jiří Barbořík.

Kdo další má v kauze prsty?

Kriminalisté vycházejí při nynějším prověřování bývalého elitního analytika Petra Bernátka právě ze zjištění přerovského soudu, který za uplácení nepravomocně odsoudil Petra Šmiřáka a podnikatele Romana Vaškůje. Podle přerovského soudce Jiřího Barboříka je jednoznačné, že do aktivit vůči Marcele Urbanové bylo zapojeno široké spektrum osob.

Přerovský státní zástupce Miroslav Stoklásek potvrdil, že prověřování úplatkářské aféry Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka není pravomocně skončeno. Není prý vyloučeno ani to, že policie začne stíhat některé další aktéry. „V této fázi nebylo prověřování ukončeno,“ uvedl Stoklásek.

Po prošetření své kauzy volá paradoxně i Jiří Čunek. „Naprosto důkladné a nezávislé vyšetření souvislostí celé mé kauzy, včetně kárného řízení soudce Barboříka je pro stav justice přínosem,“ konstatoval ve čtvrtek bývalý lidovecký předseda Čunek. Mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek pro ČT uvedl, že policie v tuto chvíli nikoho nestíhá. K detailům nového prověřování se nechtěl vyjadřovat.