Radní proto pohrozili lidem, kteří přikrmují toulavá zvířata, pokutou až do výše 200 tisíc korun.

Kastrační program spustilo město v květnu a pracovníci útulku připouštějí, že je nad jejich síly zajistit odchyt toulavých koček.

„Lidé nám zvířata pořád přikrmují. Přežrané kočky pak nejdou na návnadu – nedají se odchytit, takže ani jejich kastrace není možná," shrnula Michaela Kašíková z přerovského magistrátu.

V některých domech se proto v minulých dnech objevila tato výzva: „Upozorňujeme, že za porušení povinnosti nepřikrmovat volně žijící a zdivočelá zvířata na veřejném prostranství může uložit statutární město Přerov pokutu až do výše 200 tisíc korun," píše se v ní.

Stovky koťat bez domova

Město doufá, že si lidé nevhodnost svého počínání uvědomí.

„Je jim zřejmě opuštěných zvířat líto, ale nedomýšlejí, že toulavé kočky představují pro naše město problém. Je nutné je kastrovat, aby nepřiváděly na svět další stovky mláďat, které budou bez domova. Chtěli jsme navíc kočky nechat i naočkovat a odsvrabit, " nastínil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Problém se týká zejména Kainarovy a Šrobárovy ulice, kde lidé i přes zákaz a upozornění kočkám stále „přilepšují".

Výsledkem je, že nemají potřebu hledat si potravu jinde a boxy, speciálně pořízené na jejich odchyt, zejí prázdnotou.

Ani jedna kočka se nechytila

Pracovnice Útulku pro opuštěná zvířata Gabriela Navrátilová potvrdila, že se ve vytipovaných lokalitách v průběhu května snažili opakovaně provádět odchyt – ale kočky s plnými žaludky o návnadu ani nezavadily.

„Klec s devíti boxy stála třicet tisíc korun – ale zatím nebyla využita ani v jednom případě. Apelujeme proto na občany, aby kočky nepřikrmovali. Škodí tím samotným zvířatům, ale i lidem," poznamenal jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

Na kastraci, odsvrabení a vakcinaci toulavých koček už byly z pokladny města vyčleněny peníze.

„Na jednu kočku počítáme s částkou tisíc pět set korun – a v ceně není jen odborný zákrok zvěrolékaře, ale také následná péče v útulku, kde se mají kočky zotavovat po operaci," doplnil náměstek primátora Pavel Košutek.