S opravou se začne v příštím roce a do začátku letních prázdnin bude hotová.

V roce 2002 se v Přerově začalo opravovat náměstí T. G. Masaryka a v jejím středu vznikla kašna podle architektonického návrhu akademického sochaře Alexiuse Appla.

Ten do ní kromě pomyslného života vdechl i poselství, které říká: „Korunka, která je součástí kašny, je připomínkou toho, že je Přerov královské město. A tryskající voda je sukně, které rozlévá hojnost do úrodného hanáckého kraje.“

V průběhu let se ovšem na povrchu kašny začal usazovat vodní kámen a jeho vlivem tak docházelo k narušování povrchu pískovcových ploch.

„Už před devíti lety byla provedena renovace, spočívající v přebroušení poničených částí včetně přespárování spojů, impregnace a zpevnění – to vše za sto tisíc korun,“ informoval náměstek primátora města Přerova Michal Zácha.

Letos bylo ovšem zjištěno další výrazné narušení povrchu, a tak bylo vypsáno výběrové řízení na restaurátora, který by se práce ujal. Ze strany odborníků však panovaly obavy z použitého materiálu, těšínského pískovce, který, jak svorně uvedli, je sice tvrdý, ale nasákavý, takže může lehce opět docházet k narušení jeho povrchu.

Nakonec se našla firma, která se rozhodla práce zhostit. Na renovaci kašny budou v první polovině roku 2020 pracovat restaurátoři ze společnosti Přírodní kámen.

Oživení Pod Valy

Vodních prvků v podobě kašny je v centru města několik. Kromě toho na náměstí T. G. Masaryka jsou také na náměstí Přerovského povstání nebo v ulici Pod Valy.

Právě kašna Pod Valy prošla rekonstrukcí nedávno. Byla dlouho nefunkční a voda se do ní znovu vrátila až v letošním roce. Do tělesa vany přibyla bazénová fólie. Vyměněny byly všechny rozvody vody. Původně byly pozinkované a nyní jsou v nerezovém provedení, stejně jako trysky. Opravou prošlo i čerpadlo. Rekonstrukce přišla na 300 tisíc korun.