„Až na to počasí to jde. Pokud víme o nějaké podobné vojenské akci, většinou na ně s dětmi vyrazíme. Tady v Bochoři jsme ale poprvé. Počasí nevyšlo, ale s tím nic neuděláme," řekl návštěvník Jiří z Kroměříže.

V nabitém programu se střídala jedna akční ukázka za druhou.

Po příkladech bezpečné jízdy či vzorků začátečnických chyb při ovládání motorky si hlavní slovo vzali například odborníci operací ve vzduchu, kteří divákům ukázali záchranné práce z vrtulníků.

V bezprostřední blízkosti pak svoje dovednosti v extrémních situacích pak ukázala i jízdní policie na koních.

Jenže ani pro hlavní protagonisty nebyl déšť zrovna ideální.

„Pokud prší nebo je zima, bývá to při těch ostrých akcích pochopitelně horší, podmínky jsou náročnější a práce s materiálem o to složitější. Přesto nemůžeme dopustit, aby se něco stalo a aby se zvýšilo riziko úrazu. Proto děláme různé lanové zábrany, aby se při zákroku nezranil i záchranář," řekl Pavel Lanšperk z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

I on mnohdy pracuje třeba v prostorách Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou nebo v Hranické propasti.

„Propast má takzvanou Stěnu sebevrahů. Pokud by tam někdo uvízl, jedna skupina se k člověku slaňuje a ta druhá spustí na jezírko člun a vystrojí lanovou kladku. Osobu pak člunem dostaneme na druhou stranu jezírka a vytahujeme ji až nahoru," popsal po provedené ukázce záchranář.

Celá akce v Bochoři se konala pod záštitou Olomouckého kraje a na místo dorazil i hejtman.

„Přestože se od příštího roku letecká vrtulníková základna přesouvá do Náměšti nad Oslavou, věřím, že takovéto akce budou probíhat na letišti v Bochoři i nadále," uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.