„Pokladnička, do které lidé během adventu vhazovali milodary, byla poničená - boční sklo neznámý pachatel vylomil a přivlastnil si část peněz. I přesto v kasičce zůstalo přes 30 tisíc korun,“ vylíčila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Případem už se zabývá policie.

„Přesnou výši odcizené částky v tuto chvíli nelze určit. Událost evidujeme jako přestupek proti majetku,“ konstatovala mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Kasička byla umístěna na Masarykově náměstí, v blízkosti vánočního stromu. Podle domluvy měla být demontována v úterý 4. ledna dopoledne.

Vánoční stromky k popelnicím nepatří - lidé v Přerově je musejí odvážet do sběrných dvorů. Praxe ale ukazuje pravý opak.
S vánočními stromky do sběrných dvorů? Přerované kroutí hlavou

Jsem v šoku, říká náměstek Kouba

„Den předtím jsem ji ještě fotila a zcela jistě vím, že nebyla nijak narušena,“ popsala Jana Pivodová z Kanceláře primátora. Radní neskrývají své rozhořčení z činu neznámého pachatele.

„Jsem v šoku z toho, že si někdo dovolil takhle zneuctít sbírku, kterou lidé přispívali mobilnímu hospici Strom života. Jeho pracovníci se totiž starají o umírající. V pokladničce zůstalo 30 tisíc 396 korun – kolik v ní ale bylo před poškozením, to netušíme. Věc jsme předali policii, která vyhodnotí i kamerové záznamy. Doufáme, a také to tak zatím vypadá, že zloděj stačil odnést jen minimum peněz,“ řekl náměstek primátora Petr Kouba (ODS), který má na starosti sociální oblast.

Tříkrálová sbírka v Přerově 2020
Tříkrálová sbírka začala v Přerově koncertem. Jak bude letos probíhat?

Peníze využije organizace Strom života na nákup dýchacích přístrojů - takzvaných kyslíkových koncentrátorů. „Ty jsou pro naše klienty důležité, zvláště v dnešní době covidu,“ zmínil Stanislav Tvrdoň ze Stromu života.

Organizace pomáhá důstojně dožít nevyléčitelně nemocným v domácím prostředí. Poskytuje jim lékařskou a sesterskou péči, ale i sociální poradenství. Na Přerovsku tyto týmy aktuálně pečují o padesátku nemocných - zhruba sedmdesát procent klientů tvoří pacienti s onkologickým onemocněním v terminálním stádiu, zbývající část pak lidé s neurodegenerativním onemocněním či selhávajícími důležitými orgány, u nichž byla vyčerpána možnost léčby.

Sbírka má dlouhou tradici

Loni byli lidé i přesto, že se na Masarykově náměstí během adventu nekonaly koncerty a vystoupení, štědří - do kasičky pod vánočním stromem vhodili celkem 26 tisíc korun. Peníze putovaly na účet sdružení Alfa Handicap, které je využilo na nákup kompenzačních pomůcek.

Město uspořádalo vánoční sbírku do kasičky vůbec poprvé v roce 2009, kdy se v ní sešlo na 8 tisíc 688 korun. Výtěžek v minulých letech pomohl třeba přerovské organizaci Roska, ale i občanskému sdružení Jsme tady, organizaci Most k životu nebo městským jeslím.

„Letošní výtěžek mě potěšil - i přesto, že na náměstí během adventu nebyl kulturní program a trhy se konaly až od 26. prosince, byli Přerované neskutečně štědří. Za to jim děkuji, byť za letošní sbírkou zůstává kvůli vykradení vánoční kasičky hořká pachuť,“ uzavřel primátor města Petr Měřínský (ANO).