Rozlehlý areál o rozloze deseti hektarů, ve kterém se v dobách jeho největší slávy nacházelo třiaosmdesát objektů i s pověstným „buzerplacem" pro nástupy vojáků, ležel dlouhá léta ladem. Vojáci z něj odešli před sedmi lety, a pak několik let chátral.

Město chtělo areál kasáren získat do svého majetku a využít ho například na stavbu nové multifunkční haly, dlouho se ale nemohlo domluvit s armádou. Vše nakonec ztroskotalo na financích – radnici, která nabídla nižší částku, nakonec přeplatila firma Avezo Plus. Ta rozlehlý areál odkoupila za částku 26 milionů korun.

Dnes už má většina objektů v bývalých kasárnách nového nájemce nebo vlastníka.

„Drtivá většina budov našla své využití a jakýmsi „samospádem" se tento areál vyprofiloval jako obchodně-výrobně administrativní centrum," řekl předseda představenstva společnosti Avezo Plus Jan Gruber.

Sídlí zde třeba zahradnická firma, je tu velkoobchod se spojovacím materiálem, v areálu byla postavena nová tovární hala jedné z přerovských firem a přesunula se sem i zámečnická výroba a kovovýroba. Novou stavbu v něm plánuje i známá nábytkářská firma z Přerova.

Je tu i sběrný dvůr

Od letošního srpna je v bývalých kasárnách v Želatovské ulici i v pořadí druhý sběrný dvůr technických služeb, do kterého mohou lidé odkládat starý nábytek, opotřebované elektrospotřebiče a další věci.

„Pojme až čtyři sta tun odpadu ročně. Odložené věci budeme následně mechanicky upravovat tak, aby mohly být v co největší míře materiálově využity k dalšímu zpracování," řekl už dříve náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Vlastník bývalých kasáren nyní jedná také o využití dalšího objektu a pověstného „buzerplacu". „Tato věc je ale ještě v jednání a nechceme prozrazovat detaily. Řešíme i pronájem a případný prodej ostatních budov," doplnil Jan Gruber.

Původním záměrem majitele kasáren bylo přebudovat majetek armády na novou městskou čtvrť pro bydlení, ve které by nechyběly rodinné domy a obchody. Nakonec z toho ale sešlo.

„Chtěli jsme naše záměry směřovat do oblasti bydlení, ale nebylo by to ekonomické – s ohledem na to, v jakých cenách se dnes pohybují starší byty. Když se projevil zájem investorů o jiný druh aktivit a územní plán to umožňuje, naše plány se změnily. Přirozeně zde vzniklo výrobně-obchodní a administrativní centrum," uzavřel.