Armádní objekty opustili poslední vojáci koncem loňského roku z důvodu přemístění výcvikového střediska pilotů z Přerova do Vyškova. Kasárna byla poté bezúplatně převedena do majetku města, které má s rozlehlým areálem velké plány.

„Dohoda s armádou zatím není definitivně u konce, ale koncepce na další využití už se začíná rýsovat,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Delegace zástupců přerovské radnice odjela podle jejích slov pro inspiraci do Uherského Hradiště, kde mají s využitím armádních objektů své zkušenosti.

„V Hradišti rozdělili získaný vojenský areál na několik částí, jedna se využívá komerčně, v další je zase pobočka vysoké školy. Jen různorodost je podmínkou toho, že toto prostranství bude žít,“ soudí Grambličková.

Město Přerov nejvíce preferuje variantu, že by se areál Želátovských kasáren využil pro stavbu rodinných domů. Parcel pro bydlení je totiž ve městě zoufalý nedostatek.

„Plochu nabídneme také k využití podnikatelské sféře. Velmi reálný je rovněž záměr, že v areálu bývalých kasáren vyroste víceúčelová sportovní hala,“ dodala Grambličková.

Donedávna podobný problém řešili také v Hranicích. Zdejší radnice měla přislíbeno, že armáda převede do majetku města rozsáhlý areál kasáren Jaslo.

„Začali jsme již shromažďovat podněty, jak by se dal objekt využít,“ sdělila již dříve hranická místostarostka Radka Ondriášová (Právo a Spravedlnost). Objevily se nápady na vybudování průmyslové zóny, detašovaného pracoviště nebo sociálních bytů.

Podle původních plánů měla armáda předat městu kasárna v průběhu letošního roku. Pak však své záměry změnila

„Armáda bude objekt kasáren Jaslo nadále využívat z důvodu přehodnocení úkolů české armády a z toho vyplývající dislokace jednotek. Areál kasáren bude nadále používán pro umístění vojsk. Proto nebude objekt převáděn do cizího vlastnictví,“ vysvětlila mluvčí ministerstva obrany Jindřiška Verešová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Petra Poláková-Uvírová, Martin Pjentak