Knihkupci stejně jako jiní obchodníci, které postihla vládní opatření a nemohou se věnovat svému podnikání, marně vyhlížejí světlo na konci tunelu.

„Je dobré, že lidé stále sahají na kliku našeho obchodu, i když je pořád zavřený. Znamená to, že na nás ještě nezapomněli,“ říká vedoucí knihkupectví Mezi Světy Lubomír Karásek.

Čtyři měsíce, které uplynuly od chvíle, kdy se v obchodě rozloučili s posledním zákazníkem, jsou velmi dlouhá doba. Ale obchodníci musejí jít s dobou a pečlivě sledovat knižní novinky.

„Snažíme se, aby nám neunikly žádné nové tituly a stále naskladňujeme zboží. V Přerově prodáváme knihy už od roku 1994 a máme spoustu stálých zákazníků, které za ty roky dobře známe. Během let se totiž mezi námi vytvořila téměř rodinná vazba. Někteří zákazníci se nám už ale hodně dlouho neozvali a my ani nevíme, jestli jsou v pořádku. Netušíme, zda za námi ještě někdy přijdou,“ líčí.

I když je čekání na otevření obchodů nekonečné a termíny se neustále mění, nikdy ho nenapadlo s profesí knihkupce skončit.

„Chvíli jsem měl sice zaječí úmysly, ale pak mě to zase přešlo. Máme výhodu aspoň v tom, že je obchod náš, takže na tom nejsme tak špatně - platíme jen energie. Od státu čerpáme peníze na mzdy z programu Antivirus,“ popisuje.

Zkusili jsem e-shop, brzy jsme to vzdali

Protože se snaží obchod udržet v chodu, pokoušeli se v knihkupectví Mezi Světy prodávat přes e-shop. Brzy to ale vzdali.

„Zkoušeli jsme to jen v lednu a únoru, ale nemělo to žádný smysl. Velké obchody nás převálcovaly a zisk nebyl v podstatě žádný, protože jsme museli jít na cenu e-shopů, které prodávají s výraznou slevou,“ vysvětluje.

I když je obchod stále zavřený, snaží se Lubomír Karásek každý den do prodejny alespoň na chvíli zajít.

„Přebíráme nové zboží, abychom nebyli pozadu a nepřišli o zajímavé knižní novinky. Když někdo zaklepe na dveře, tak si s ním aspoň na chvíli popovídáme, protože ten kontakt se zákazníky už chybí,“ říká.

Jeho hlavní obavou je, aby se podařilo navázat na tradici obchodu, jaká byla dříve. Knihkupectví totiž v minulosti bylo místem setkávání, konaly se zde autogramiády, autoři tu představovali nové knihy - své novinky v prodejně třeba pravidelně podepisovala přerovská spisovatelka Lenka Chalupová.

„Objednáváme nové knihy, ale trochu se bojíme toho, jestli o ně vůbec bude zájem a lidé si je už nekoupili někde jinde. Stále doufáme, že i na nás konečně dojde řada a nejpozději od poloviny května zase otevřeme,“ uzavírá.