Skupina Spektrum vznikla v Přerově v září roku 1972 a zakládajícími členy byli zpěvák a varhaník Ladislav „Hugo“ Konečný, kytarista a zpěvák Ilja Kočí, baskytarista a zpěvák Jiří „Béďa“ Šimoník, bubeník Vladimír Burda a manažer, kytarista a zpěvák v jedné osobě Josef „Pepíno“ Talla.

Technikem byl Vladimír „Olaf“ Kroutilík a zvukařem Zdeněk „Vinča“ Blažek.

„Název Spektrum byl odvozen od žánrového spektra, ve skutečnosti ale kapela hrála převážně rockovou hudbu, a to jak převzaté songy od Rolling Stones, Jimiho Hendrixe nebo Cream, tak i vlastní písně,“ popsal jeden z hudebníků Josef Talla.

Kapela musela za totality podobně jako všechny ostatní absolvovat takzvané zkušební přehrávky před přehrávkovou komisí Okresního kulturního střediska, což byla v té době povinnost každé veřejně účinkující skupiny.

Pro dnešní mladé muzikanty je to už něco nepochopitelného.

„K problémům začínajících skupin patřilo také sehnat kvalitní, drahou a značně nedostupnou aparaturu. Spektrum stála v roce 1972 jen samotná aparatura, tedy bez nástrojů jednotlivých hráčů, částku 70 tisíc korun. V té době to byla hodnota pětatřiceti měsíčních platů a muzikanti tyto peníze spláceli z příjmů kapely asi dva roky,“ poznamenal.

„Malý český Liverpool“

Do skupiny přišel časem výborný zpěvák Jiří Doležal a baskytaristu Jiřího Šimoníka, který odešel do Synkopy, nahradil Zdeněk Zukal.

Kapela Spektrum měla stále více příznivců - v pátek a sobotu pravidelně hrávala na tanečních zábavách, v neděli pak na odpoledních čajích, a to až do roku 1976.

V 70. letech působila v Přerově celá řada hudebních skupin.

Spektrum ale patřilo ke špičce a bylo velmi oblíbené pro svůj převážně tvrdý, rockový styl. Kapela získávala příznivce i v sousedních okresech Olomouc, Kroměříž a Prostějov.

Přerovu se tehdy díky slávě Pavla Nováka, ale i skupin Synkopa, VOX a spousty dalších na české hudební scéně přezdívalo „malý český Liverpool.“

V té době se běžně hrálo v pátek, v sobotu i neděli na několika místech ve městě - na Komuně, ale i v sálech U Hrochů a Pivovaru Přerov, nebo klubu elektrárny. Synkopa pravidelně vystupovala na nedělních čajích v Městském domě.

Proměna kapely

V roce 1976 ze skupiny postupně odešli jinam bubeník Vladimír Burda a kytarista Ilja Kočí, ale i baskytarista Zdeněk Zukal. Zpěvák Jiří Doležal šel za prací do Prahy. Po krátké pauze kapela pokračovala pod názvem Spektrum II a s novými členy.

Tvořili ji zpěvák a hráč na klávesy Ladislav „Hugo“ Konečný, kytarista a zpěvák Antonín Fázik, zpěvák Jaroslav Hřičišče, baskytarista Dušan Bogdan, bubeník František Bogdan a šéf kapely, kytarista a zpěvák Josef Talla.

Od roku 1978 v ní hrál na varhany také František Kubinec. Technikem a zvukařem byl Bohumír Sedláček, jehož po odchodu na vojnu vystřídal Stanislav Kobliha.

Od roku 1981 si vzal Spektrum II pod křídla Roman Dubravský. Na postu baskytary vystřídal po jisté době Dušana Bogdana Petr Šoc.

Ve stejném roce došlo k omlazení kapely - nejdříve přišel hráč na klávesy Evžen Pindur, krátce po něm kytarista Jaroslav Macíček, baskytarista Jiří Honek a bubeník Pavel Konvička. Jako jediný zakládající člen zůstal v sestavě vedoucí kapely Josef Talla.

Lidé se v pátek večer loučili s legendární hospůdkou U Olinka ve Lhotce, která se po víkendu zavře.
VIDEO: Legendární hospůdka U Olinka se loučila ve velkém stylu

Spektrum II opět přitáhlo další fanoušky a těšilo se velké oblibě. Třeba před příjezdem na zábavu v zámecké zahradě v Horní Moštěnici v létě 1981 už jela před kapelou hlídka policie, tehdejší VB. Policie tu ale nebyla jako čestný doprovod, ale jako prevence narušování pořádku v důsledku velkého počtu návštěvníků zábavy. Na tu dorazilo 1 400 diváků.

Baskytarista Jiří Honek složil vůbec nejúspěšnější vlastní skladbu v historii kapely Spektrum - O půl šesté, kterou později převzaly i další přerovské skupiny Forum nebo Kameron. Na tanečních zábavách na Přerovsku je možné ji slyšet dodnes.

„V roce 1982 emigroval Evžen Pindur do Kanady. Při letu na dovolenou na ostrov Kuba, který měl mezipřistání na letišti v kanadském Montrealu, vystoupil z letadla, a od té doby žije v Kanadě a USA.

Vzápětí poté odešel na vojnu bubeník Pavel Konvička. I když ho brzy nahradil nový hráč na bicí nástroje Miroslav Cholasta, rozpadu kapely to stejně nezabránilo,“ zmínil.

Kapelu Spektrum II vrátil znovu na scénu poslední bubeník Mirek Cholasta. Ten přizval zpěváka Luboše Šeránka, kytaristy Radka Perdulu a Rosťu Bernáta, baskytaristu Karla Svobodu a klávesistu Jana Valtera. Zvukařem se stal Václav Bílek.

Repertoár tvořily z velké části skladby předešlé sestavy jako Znovu noc, znovu den, Hlubina, Black and Blue a další, ale i songy nové od kapel Def Leppard nebo Judas Priest s vlastními českými texty, které psal převážně kytarista Bernát.

Zahájení stavby posledního úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. 20. prosince 2022
Děti Země chtějí zastavit stavbu D1 u Přerova, podaly k soudu dvě žaloby

V roce 1984 odešel na vojnu Karel Svoboda, kterého nahradil baskytarista a zpěvák Mojmír Holíček.

„První zábavu v nové sestavě odehrála skupina v létě 1984 v obci Hradčany. Spektrum II hrálo každý pátek a sobotu na tanečních zábavách na Přerovsku, ale i na plesech nebo tradičním vánočním setkání v Městském domě. Na zábavy s kapelou Spektrum II v té době chodilo 300 až 500 návštěvníků, na oblíbený Kudlov 700 i více. Na společné vystoupení skupiny Spektrum II a Petry Černocké v létě 1985 ve Veselíčku přišlo přes dva tisíce diváků,“ popsal další z muzikantů Mojmír Holíček. V roce 1985 odešel na vojnu kytarista Rosťa Bernát, jehož nahradil Pavel Dočkal.

„Mezi největší hity té doby patří písně Taková ty nejsi, Kafka, Peklo, Drtič nebo O půl šesté. Skupina pokračovala v hraní převzatých skladeb s vlastními českými texty, ale vznikaly i autorské písně - Tučná Berta, Mejdan, Je to špatný nebo Zákon džungle. Kapela v tomto roce vypustila ze svého názvu římskou číslovku II a vrátila se k původnímu názvu Spektrum,“ řekl.

Koncem roku 1986 odešli z kapely kytarista Pavel Dočkal, baskytarista Mojmír Holíček, bubeník Pavel Konvička i klávesista Jan Valter, aby se věnovali vlastnímu projektu, což v roce 1987 vedlo k založení heavy metalové kapely TAXA.

Do skupiny se vrátil bubeník Mirek Cholasta, za mikrofonem zůstal zpěvák Luboš Šeránek, u kytary Radek Perdula a přišli dva noví muzikanti, baskytarista a zpěvák Pavel Skácelík a kytarista Libor Berki. Asi po roce odešel zpěvák Luboš Šeránek, kterého nahradil Robert Říháček. Kapela ještě nějakou dobu hrála pod hlavičkou Spektrum, ale pak změnila název na Vampire, čímž skupina Spektrum asi na deset let zmizela z přerovské hudební scény.

Nový návrat

Kapela se dala znovu dohromady v roce 2007, po tragickém úmrtí posledního osvětlovače kapely Dušana Perduly.

Tvořili ji zpěvák Luboš Šeránek, baskytarista a zpěvák Mojmír Holíček, klávesista a zpěvák Jan Valter, bubeník Pavel Konvička a dva noví kytaristé Zbyněk Duda a Marek Procházka, kterého později nahradil původní hráč Pavel Dočkal.

Kapela uspořádala charitativní vystoupení v přerovském rockovém klubu Šuplik, jehož finanční výtěžek byl věnován manželce zesnulého kamaráda.

Od té doby kapela Spektrum existuje dodnes, i když vystupuje pouze několikrát do roka, jak sama říká - pro pamětníky.

„V roce 2023 se Spektrum po více jak padesáti letech rozhodlo definitivně ukončit svou činnost koncertem s názvem Spektrum naposledy! Na ten posluchače srdečně zveme 11. února do Městského domu,“ uzavřel Mojmír Holíček.