Tuto kampaň, která má upozornit na vysokou zadluženost domácností, uspořádala nejen na Přerovsku, ale i v jiných městech republiky společnost Člověk v tísni.
Zástupci organizací a institucí, kteří mají s problematikou zadlužování zkušenosti, hovořili o praktikách novodobých lichvářů, jejichž jednání balancuje na hraně zákona a vede k předluženosti českých domácností.
„Důsledky zadlužování mohou být velmi nečekané. Lidé mohou přijít například o bydlení a tím i o děti. Ty jsou potom umisťovány do ústavních zařízení, i když se o ně rodiče dobře starali. Dochází tak k rozpadům rodin, na které doplácejí jak jednotlivci, tak celá společnost. Jeden takový případ jsme nedávno řešili na Prostějovsku,“ řekl Richard Kořínek, ředitel Olomoucké pobočky společnosti Člověk v tísni.
Do včerejší veřejné debaty, která však neměla velkou účast, se zapojila i Andrea Běhálková ze sdružení SPES. „Našimi klienty jsou různí lidé, ale nejtypičtější je muž ve věku kolem třiceti let, který má 700 tisíc dluhů u dvanácti věřitelů,“ řekla Běhálková.
Podle jejích slov dlužníci pracovníky sdružení ve většině případů vyhledají, až když jim hrozí exekuce. „Málokdo přijde dřív s tím, že cítí, že by mu mohl hrozit problém,“ dodala.
Zároveň také vzpomněla, že v poslední době se na sdružení obracejí dlužníci ohledně vyhlášení osobního bankrotu. „Jsem ráda, že nová legislativa umožňuje jít zadluženým lidem do osobního bankrotu. Můžeme jim tak mnohem lépe pomoci,“ řekla Andrea Běhálková.