„Ministra dopravy v dopise žádáme, aby zákaz platil až do doby, než bude dokončena dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Chceme předejít tomu, že si budou přes město řidiči nákladního tranzitu zkracovat cestu,“ vysvětlil náměstek pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO). Znění dopisu odsouhlasili radní.

O průtahu městem, stejně jako o dálnici, se v Přerově mluví desítky let.

„První oficiální příslib zahájení příprav dálnice zazněl v roce 1998 od tehdejšího ministra dopravy. Vnitřní průtah městem, který je vnímán coby nová důležitá dopravní tepna, se plánuje přibližně stejnou dobu. Průtah je před dokončením, ale na dálnici zatím stále čekáme,“ konstatoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Stavba průpichu v Přerově,  17. října 2022. Auta zatím projíždějí v režimu 1+1 - v jednom pruhu nové komunikace ve směru na Zlín, ve druhém pak na Olomouc.
Průpich je ve finiši, nová čtyřproudovka otevře v termínu

Kvůli chybějící dálnici je Přerov vyhlášený svou katastrofální dopravou a řidiči už si zvykli na dlouhé kolony. Po otevření úseku D1 z Lipníku do Přerova došlo k dalšímu nárůstu tranzitní dopravy a kamiony ničí už i komunikace v samotném centru.

Pokuty za 1,5 milionu

Doprava je dnes z města vytlačována prostřednictvím dopravní značky, která už tři roky zakazuje řidičům aut nad 12 tun vjíždět do Přerova. Situaci pravidelně monitoruje Městská policie.

„Naši strážníci řešili za tu dobu na 1 198 nákladních automobilů a rozdali pokuty ve výši 1,5 milionu korun. Dohled nadále pokračuje, ale je zcela nereálné očekávat, že se podaří zachytit všechny řidiče, kteří nerespektují tento zákaz,“ tvrdí ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Podle náměstka pro dopravu Tomáše Navrátila projíždělo před zahájením stavby frekventovanou Polní ulicí denně dvacet tisíc aut, z toho čtyři a půl tisíce těch nákladních.

„Po zákazu vjezdu vozidlům nad 12 tun se situace zlepšila, protože se většina řidičů Přerovu vyhnula, a do města se tak dostal jen zlomek aut, která tudy jezdila před omezením. Průtah odlehčí hlavně dopravě v centru města, ale plynulost zajistíme teprve tehdy, až bude i dálnice,“ soudí Navrátil.

Kamiony na příjezdu do Přerova. Ilustrační foto
Konec kamionového eldoráda v Přerově? Vymáhání pokut bude snažší

Dostavba D1 snad letos začně

Stejnou žádost jako šéf rezortu dopravy obdrží i Olomoucký kraj.

„Po dokončení průpichu se zvýší komfort průjezdnosti městem, které je na severu i jihu napojeno na dálnici, ale zásadní úsek - dálniční obchvat - chybí. Právě proto chceme ponechat dopravní značení, které omezuje vjezd do doby dostavby dálnice,“ konstatoval Navrátil.

Ten věří, že se Přerov do konce roku dočká také zahájení posledního úseku dálnice D1, jehož stavbu dlouhodobě blokují aktivisté ze spolků Děti Země, Voda z Tetčic a Krajina Dluhonice.

Stavbu průpichu v Přerově si prohlédl ministr dopravy Martin Kupka. 15. září 2022
Ministr dopravy v Přerově: Stavba D1 by mohla začít ještě letos

Stavbu průpichu zahájilo Ředitelství silnic a dálnic na podzim 2020 a do konce letošního roku bude hotový. Po dokončení bude sloužit jako hlavní sběrná komunikace města, která odlehčí dopravě do doby výstavby posledního úseku dálnice D1.