„Těžká doprava sužuje obec už několik let, lidé si stěžovali na poničené silnice, hluk, prach, praskající domy. Teď si Dluhoničtí oddechnou. Dopravní značení, omezující vjezd na silnici mezi místní částí Přerov-Dluhonice a obcí Rokytnice, bude platné od soboty 13. července," konstatoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Silnice vedoucí přes Dluhonice byla po letošní dlouhé zimě v dezolátním stavu. Pracovníci Správy silnic Olomouckého kraje už ji alespoň částečně opravili.

„Vozovka už byla alespoň provizorně vyspravena. Kamiony, které si tudy krátily cestu, jí opravdu daly zabrat. S předsedou místní části jsme se shodli, že zákazová značka pro auta nad tři a půl tuny snad bude do budoucna řešením problémů," podotkl Michal Zácha.

Podle slov vedoucí oddělení komunikace a vnějších vztahů Lenky Chalupové bylo značení u cesty prakticky jedinou vhodnou variantou.

„O jiné možnosti se vlastně ani neuvažovalo. Řidiči kamionů si přes Dluhonice cestu zkracovali, případný průjezd kamionů bude nyní určitě pod kontrolou policie. A pozor si na to jistě dají i místní," uvedla. Provinilcům pak hrozí bloková pokuta až do výše dvou a půl tisíce korun.

Podobné plány mají i v Kozlovicích

Podobné opatření jako v Dluhonicích plánuji na magistrátu také pro další místní část Přerova – Kozlovicích, kudy vede krajská silnice.

„Tato místní část je kamiony podobně sužovaná, jako je tomu v případě Dluhonic, a na stavu vozovky se to projevuje. Opatření v Kozlovicích však přijde na řadu až na podzim," dodala Lenka Chalupová.

Situace v Hranicích

Průjezd kamionů dělá starosti také obyvatelům v Hranicích, přestože na řadě míst je přítomnost náklaďáků zakázaná.

„O nějakém dalším opatření žádné informace nemám. Myslíme si, že současné zákazy jsou z tohoto pohledu dostatečné. Řidiči tyto zákazy samozřejmě musí dodržovat," uvedl Pavel Slovák z odboru správy majetku.

Město si hodně slibuje od výstavby Palačovské spojky, která by mohla odklon těžkodopravců například z přetížené silnice I/35 zajistit.

„Olomoucký kraj nám již zaslal reakci na naši předcházející žádost. V odpovědi stojí, že Olomoucký kraj, stejně jako města a Ředitelství silnic a dálnic stavbu podporuje a zařazuje ji do svých priorit. Nyní vše závisí na financích a na státním rozpočtu," podotkl Pavel Slovák. Takzvaná Palačovská spojka, o které se jedná už více než deset let, by měla ulevit nejen Hranicím, ale také dalším obcím na Hranicku či Valašskomeziříčsku.