„Projíždět městem v těchto dnech na kole je hazard. Kamiony se tu promenádují jeden za druhým, řidiči nic neřeší. Protože mají tranzity kvůli husté dopravě problém přibrzdit, Komenského se raději úplně vyhýbám. Úplně nejvíc by byl asi kamion na Tyršově mostě, i toho se možná brzy dočkáme,“ poznamenal třiatřicetiletý cyklista z Přerova. Problémy mají především senioři a rodiče s malými dětmi.

„Je to nebezpečné. Zastavit čtyřicetitunový stroj na dvaceti metrech je dost problematické - za to ale nemůžou ti řidiči, ale značení a doprava,“ zhodnotil pan Mikuláš z Přerova.

„Když jdu na nákup nebo k lékaři, je to v mém věku opravdu o strach. Do města ale občas musím,“ pokrčila rameny důchodkyně Magdalena Riesnerová.

Vymyslet řešení

Zoufalou situaci Přerova, která nastala po zprovoznění estakády, se už rozhodl řešit Olomoucký kraj. Trvá na tom, aby se dopravní značení na příjezdech do Přerova upravilo a tranzitní doprava nezatěžovala ulice v centru.

„Náklaďáky, které míří od Ostravy na Vyškov a Kroměříž nebo v opačném směru, nerespektují dopravní značení objízdné trasy a zkracují si cestu přes Přerov. Průjezd městem je dnes pro řidiče noční můrou, protože je město doslova zablokované kamiony. Svolal jsem proto jednání se zástupci magistrátu i policie, abychom společně vymysleli řešení, které by městu ulevilo,“ řekl náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu a zároveň přerovský radní Michal Zácha (ODS).

Dopravní značení na příjezdových komunikacích bude podle něj doplněno tak, aby se tranzit musel městu bezpodmínečně vyhnout.

Kamiony, které nerespektují stávající objížďku, ničí také silnice v obcích v bezprostřední blízkosti Přerova. Jejich starostové proto požádali o pomoc kraj a obrátili se i na dopravní inspektorát.

„O problémech víme a pravidelně se na kontroly kamionů zaměřujeme. Děláme maximum, abychom je udrželi na objízdné trase,“ ujistil šéf přerovského územního odboru policie Martin Lebduška.

Kudy přejít u Lidlu?

Účastníci jednání na krajském úřadě se zabývali také trasou pro pěší přes silnici I/47 u Lidlu v Přerově. V této části byly totiž kvůli stavbě kruhového objezdu zrušeny přechody pro chodce.

Investor požádal o stanovení dopravního značení, kterým došlo k vymezení místa pro přecházení.

„Situace, která minulý týden v této lokalitě nastala, byla způsobena stavebníkem. Ten neprovedl všechna opatření, jež byla stanovena ve vydaném rozhodnutí krajského úřadu. Občané města kvůli tomu nevěděli, kudy přejít přes frekventovanou cestu. Stavebník byl opakovaně vyzván k nápravě,“ konstatoval Michal Zácha.