Neukázněné řidiče, výtržníky na ulici, ale třeba i opilého muže, který koupal v kašně na náměstí hada, dokázal v minulosti odhalit kamerový systém městské policie v Přerově. Přestože je v současnosti v ulicích instalováno na jedenáct kamer, strážníci tvrdí: potřebovali bychom jich mnohem více.

Kamery podle jejich slov chybějí například v Předmostí nebo v místech s vysokou frekvencí návštěvníků restaurací, jako jsou třeba lokalita u Sokolovny nebo ulice Kopaniny.

„Velký boom monitorovacích systémů byl v devadesátých letech, kdy zakoupení kamer financovalo ministerstvo vnitra. Pokud však město nyní chce systém rozšířit, musí kamery zaplatit ze svého,“ shrnul situaci zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Podle jeho slov se totiž priority rezortu v průběhu posledních let měnily. „Poslední novou kameru se nám tak podařilo získat asi před dvěma lety,“ podotkl.

I když systém monitoruje dění ve velké části Přerova, lidé se jeho zneužití nemusejí bát. „K natočenému materiálu má přístup pouze oprávněná osoba a záznamy se po určité době vymazávají,“ řekl Komínek. O poskytnutí záznamu mohou žádat pouze orgány, činné v trestním řízení, a to v případě nutnosti šetření konkrétního deliktu.

Podle Komínka se přitom už díky kamerám podařilo odhalit celou řadu trestných činů. „Jednou v noci třeba zpozorovali strážníci pomocí monitorovacího systému muže, který se choval podezřele. Nesl v rukou černý balík a ukrýval se před náhodnými chodci. Ukryl se dokonce i do městské zeleně,“ přiblížil Komínek. Jak později městští policisté zjistili, přenášel v objemném vaku velké množství oděvů, které nakupoval za nízké ceny a pak je se společníkem prodával po restauracích.

Strážníci viděli, kdo rozbil výlohu

Systém kamer ale mnohdy odhalí i opilce a výtržníky. „Dvě skupinky mladíků se hlasitě dohadovaly na náměstí a jejich hádka přerostla ve rvačku. Muži se začali přímo před objektivem kamerového systému kopat a bít, takže strážníci proti nim museli při zásahu použít donucovací prostředky,“ vylíčil Komínek. Mladíci byli sice převezeni na policii, hlídka však o dvě hodiny zjistila, že je rozbitá výloha v prodejně s telefony. Po přehrání záznamu z kamery strážníci zjistili, že ji poničili právě aktéři předchozí rvačky.

„Kamerový systém byl mnohokrát úspěšně použit také jako důkazní materiál pro záznam dopravní nehody, ke zjištění majetkové trestné činnosti či k ověření nahlášených požárů. Pomáhá také při pátrání po hledaných osobách,“ přiblížil zástupce ředitele strážníků.

Muž koupal v kašně hada

Kuriozní byl třeba jeden z případů, který se stal zhruba před dvěma lety. Strážníci pomocí kamer zjistili, že u stánku na náměstí stojí opilý muž, který má kolem krku omotaného asi dva a půl metrů dlouhého hada. „Znavený muž polomrtvého hada oživoval házením do kašny,“ popsal událost Miroslav Komínek.

Strážníci nakonec muže i s plazem, o kterého se majitel pro svou podnapilost nebyl schopen postarat, převezli do místa bydliště.