Tovačovské fěrtóšek bude hostit folklorní soubory

Tovačov – Folklorní soubory nejen z Hané, ale i Jižní Moravy, se představí na tradiční přehlídce s názvem Tovačovské fěrtóšek, která se letos uskuteční v netradičním termínu – v sobotu 28. května v 17 hodin.

Pro příznivce folkloru připravuje pořadatel, kterým je město Tovačov ve spolupráci s místním hanáckým spolkem Hatě, Májové posezení u cimbálu.

„Na cimbál bude hrát na tovačovském zámku muzika Májek z Brna. V tanečním programu se představí soubor lidových písní a tanců Májek z Brna a místní hanácký spolek Hatě Tovačov s posilou zakládajících členů," uvedla za pořadatele Zdena Ludvová.

Hosté akce mohou využít k příjezdu do Tovačova i historický vlak, který tento den pojede na místní trati z Kojetína.

Pochod povede lesy ve Veselíčku

Veselíčko – Osmadvacátý ročník akce Pochod veselíčskými lesy pořádá Tělocvičná jednota Sokol Veselíčko v sobotu 28. května. Prezentovat se mohou zájemci od 7.30 do 10 hodin ve sportovním areálu Sokolská zahrada, na výběr je mezi pětikilometrovou a patnáctikilome­trovou trasou. Pochod se koná za každého počasí, po absolvování všech kontrol obdrží účastníci pamětní list. 

ZŠ Trávník zve na ochutnávku jídel z celého světa

Přerov – Tématem čtvrté Žákovské konference, která se koná v pátek 27. května na Základní škole Trávník, bude jídlo a jeho spotřeba. Samotná konference začíná v 9 hodin, představen bude také pilotní projekt Menu pro změnu. Odpolední program, který startuje ve 13 hodin, slibuje praktický workshop s názvem Jídlo napříč světadíly. V prostoru školní zahrady se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku různých pokrmů. Akce je otevřena pro širokou veřejnost. 

V Kojetíně zahrají Hoří, má panenko!

Kojetín – Komedii na motivy slavného filmu režiséra Miloše Formana Hoří, má panenko!, který v šedesátých letech minulého století pobouřil nejen hasiče, úředníky a politiky, ale i všechny, kteří se v něm poznali, zhlédnou diváci v Kojetíně.

Na představení z produkce Docela velkého divadla se mohou těšit lidé, kteří zavítají v pátek 27. května v 19.30 hodin do sálu zdejší sokolovny. „Film, jenž byl v roce 1968 zakázán a v roce 1969 nominován na Oscara, je pořád stejně aktuální jako před sedmačtyřiceti lety," připomněla Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Se svolením autorů připravilo Docela velké divadlo v produkci agentury Green Production divadelní podobu známého filmu. V režii Jurije Galina účinkují v hlavních rolích Pavel Nový, David Suchařípa, Josef Náhlovský a Jana Galinová. 

V Lipníku se koná propagační výstava koček

Lipník nad Bečvou – Milovníci kočičí krásy mohou zavítat v sobotu 28. května na tradiční Propagační výstavu koček, která se koná ve výstavním sále městské knihovny Domečku v Lipníku nad Bečvou, a to v době od 9 do 16.30 hodin. Letošní výstava se koná již podevatenácté a pořadatelé, kterými jsou Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou a Základní organizace Sdružení chovatelů koček v Přerově, očekávají přítomnost asi třiceti vystavených zvířat.

K vidění budou domácí kočky, ale i ty s rodokmenem.

„Předpokládáme účast plemen kartouzská, perská, mainská mývalí, sibiřská, něvská maškaráda, britská, ruská modrá, ragdoll, norská lesní či bengálská," uvedla za pořadatele Božena Musilová. Chovatelé budou připraveni odpovědět zájemcům na všechny dotazy, týkající se chovu koček.

Výstavu zpestří také práce dětí mateřských škol, které se zúčastnily výtvarné soutěže Koťata, kočičky aneb Naši mazlíčci. V 10.30 hodin se uskuteční vyhodnocení této soutěže a předání cen. Autor nejkrásnější malované či kreslené kočičky obdrží hlavní cenu – domácí dort. 

Hanácký folklor zazní v Tovačově

Tovačov – Na akci Májové posezení u cimbálu zve hanácký spolek Hatě v sobotu 28. května do Tovačova. V zámeckém parku bude hrát cimbálová muzika Májek z Brna. „V tanečním programu se představí soubor lidových písní a tanců Májek z Brna a místní hanácký spolek Hatě Tovačov s posilou zakládajících členů spolku," uvedla za soubor Zdena Ludvová. Začíná se v 17 hodin. 

Angličtí studenti zahrají jazz

Lipník nad Bečvou – Na koncert studentů University of Portsmouth se mohou těšit hudební příznivci v pondělí 30. května v 19 hodin v kulturním domě Echo v Lipníku nad Bečvou. Zazní například jazzové skladby Summertime od George Gershwina, It don't mean a thing od Duka Ellingtona a mnoho dalších. Vstup na koncert je zdarma, společenský oděv podmínkou. 

Ve Veselíčku si připomenou výročí školní budovy

Veselíčko – Novou výstavu k příležitosti 110. výročí postavení budovy školy ve Veselíčku chystá místní Muzeum Záhoří. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 2. června v 16 hodin. Na výstavě, která bude otevřena v průběhu června každý pátek a sobotu od 16 do 18 hodin, se kromě obce podílí také Muzeum Komenského a Státní okresní archiv v Přerově.