Vánoční prodej uměleckých děl najdou lidé v Galerii města Přerova.

„Osvědčil se nám prodej uměleckých děl už v loňském roce. Snažíme se, aby lidé nakupovali umělecky hodnotné předměty, které jsou ručně vyráběné," zmínila Lada Galová, vedoucí Galerie města Přerova.

Mezi tipy na vhodné dárky nechybí malované tašky Hany Novotné, keramické betlémy Lenky Horákové, skleněné vánoční ozdoby Dity Kaštovské, kravaty a motýlky značky Bubi bubi ties a šperky Lenky Hilbertové.

Soubornou výstavu obrazů a grafik naleznout zájemci ve Výstavní síni Pasáž. Takzvaný Zimní salon zdobí i tradiční perličkové ozdoby z Poniklé v Krkonoších.

S okouzlujícími vánočními ozdobami, které nostalgicky připomínají výzdobu z první poloviny dvacátého století, se lidé setkali už v loňském roce.

„Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé má více než stoletou tradici. Původně se z perliček dělala bižuterie, ale když k nám na konci 19. století dorazila móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, letadla, lokomotivy, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě i hvězdičky. Ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století se perličkové ozdoby těšily největší oblibě a vyvážely se do celého světa," připomněla Marta Jandová z Pasáže.

Umělecké kousky mohou ti, kteří ještě hledají originální a hodnotný dárek, najít také v Galerii Eso. A to od drobných prstýnků či šátků až po obrazy. Lidé se tam mohou seznámit například s obrazy Ivany Pavlišové, která někdy maluje přímo v galerii.

„Je to pro mě částečně inspirace. A také se tady seznamuji s dalšími přerovskými malíři, třeba s Lubomírem Dostálem, se kterým si hodně vyprávíme o obrazech," prozradila Ivana Pavlišová.

Kdo tedy ještě nestihl zakoupit dárek, může se nechat inspirovat v galeriích.