Sněmovna vůbec poprvé v historii odhlasovala své rozpuštění a prezident by měl tento akt posvětit během následujících dní. Poslanci musejí přibližně za tři týdny vrátit své počítače, hlasovací i parkovací karty a opustit ubytovny.

Jaké mají politici z Přerovska plány do budoucna?

Zdeněk Boháč

Tak například přerovský poslanec Zdeněk Boháč (ODS), který už je ve sněmovně druhé funkční období a působil zde ve výboru pro obranu a bezpečnost, se hodlá vrátit ke své původní profesi.

Vypjatá atmosféra posledních týdnů, kdy musel být téměř nepřetržitě na telefonu, prý pro něj byla značně stresující.

„Počítal jsem s tím, že dříve nebo později z politiky odejdu. Chci se vrátit jako kantor do školy, což je věc, která mě opravdu baví. Mám představu, že bych vyučoval společenské vědy na některé z přerovských středních škol a předal tak své zkušenosti mladým lidem," nastínil Zdeněk Boháč.

Žít hodlá i nadále v Přerově, kde v minulosti učil, a angažoval se i v komunální politice. Byl zde zastupitelem a později také místostarostou­ města.

Svou další kandidaturu v podzimních volbách ale vyloučil.

„Jsem roztrpčený z toho, co se v politice děje. Myslím, že dvě období pro poslance úplně stačí. Mělo by dojít k rotaci a výměně tváří," zhodnotil.

Lenka Andrýsová

Naproti tomu poslankyně z Hranicka Lenka Andrýsová (LIDEM) na politiku nezanevřela.

„Chci být součástí studentských aktivit, které bojují s byrokracií, či usilují o zprůhlednění politických stran. Politice se tak budu věnovat – ať už na plný úvazek, nebo při jiném zaměstnání," shrnula Andrýsová, která ve sněmovně ukončila první volební období.

V nejbližší době prý plánuje týdenní dovolenou a odpočinek. Zda ale bude kandidovat v předčasných volbách, zatím neví. Dosluhující poslankyně LIDEM chce podle svých slov zúročit nabyté zkušenosti v knize o fungování sněmovny.

„Ráda bych shrnula některé své poznatky v povídkách tak, aby se čtenáři dozvěděli, jak jsme prožívali politické krize, nebo jak je možné dosáhnout dílčích úspěchů," řekla s tím, že našla v politice zalíbení a nevylučuje ani návrat do jejích vrcholných pater.

Podle Andrýsové se aktivita vyplácí a při vynaložení úsilí je možné dosáhnout změn. Datum vydání knihy zatím odhadovat nechce, ale možná ji začne psát už během své dovolené.

Josef Nekl

Jasné plány na příští týdny má přerovský poslanec za KSČM Josef Nekl.

„Na konci srpna začínáme s volební kampaní, takže žádné volno neplánuji. Už teď na ní intenzivně pracujeme," řekl.

Do konce týdne prý vyklidí svou poslaneckou kancelář a vrátí se do Přerova, kde ho čekají další povinnosti. Je totiž členem městského i krajského zastupitelstva.

Autoři: PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, MARTIN VOJÁČEK