Přerovská radnice zavedla loni model, kterým chtěla obyvatelům města situaci usnadnit. Nová legislativa se totiž setkala se značnou kritikou - lidem připadalo nesmyslné odvážet jedle, smrky a borovice, z nichž po cestě opadávalo jehličí, do několik kilometrů vzdálených sběrných dvorů. Mohli proto v lednu donést stromky v předem určených termínech na třináct sběrných míst. Na každém stanovišti je čekalo auto s řidičem, který jehličnany přebíral.

Novoroční ohňostroj nad řekou Bečvou v Přerově
Novoroční ohňostroj Přerov neruší, budou i koncerty na náměstí

Nejprve se svážely stromky z Předmostí, poté z ulic Svépomoc a Na Odpoledni, následovala Sokolská, Kopaniny, Kozlovská a Budovatelů. Pracovníci technických služeb ale vyrazili také do Jasínkovy, na Jižní čtvrť, ke Koloseu nebo k nemocnici. Praxe však ukázala, že občané o tento typ služby nemají zájem.

Lidé neměli zájem, mají smůlu

„Novinka, kterou jsme zavedli po loňských Vánocích, se nesetkala s pozitivním ohlasem. Lidé měli o svoz stromků v předem určených termínech minimální zájem a možnost zbavit se jich tímto způsobem ignorovali. Za celý den se sváželo z ulic pouze v jednotkách stromů, takže tento model opustíme. Bylo to pro nás zklamání,“ přiznal Petr Školoud z odboru majetku přerovského magistrátu.

Města se podle něj ocitla v patové situaci

„Podle nové legislativy totiž platí, že cokoliv je uloženo mimo vyhrazené místo, je považováno za založení černé skládky. Kdybychom se tedy měli zákonem řídit striktně, může to být klidně i pohozený nedopalek cigarety,“ konstatoval.

Trmácení se stromkem přes půl města 

Technické služby města Přerova se proto po novém roce vrátí k praxi, která sice není populární, ale jediná možná - odstrojené stromky lidé zavezou nebo jinak dopraví do sběrných dvorů v ulicích Generála Fajtla a Na Hrázi.

„Žádáme občany, aby byly stromky pečlivě odstrojené od zbytků ozdob, řetězů, lamet a kovových háčků od baněk. Putují totiž do kompostárny a jsou v drtiči na dřevní odpad a bioodpad rozmělněny na štěpku, která se používá do kompostu nebo na záhony ve městě. V případě, že lidé nechají stromky u kontejnerových stanovišť, odklidíme je také,“ uvedl ředitel Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek.

Provozní dobu sběrných dvorů zjistí lidé na webových stránkách technických služeb.