Olomoucký Beerfest
KDY: pátek 24. a sobota 25. května
KDE: Korunní pevnůstka Olomouc
ZA KOLIK: Jednodenní vstupné 160 Kč
PROČ PŘIJÍT: Dvoudenní festival hudby a piva se po letech vrací na Korunní pevnůstku. V nabídce produkce tří desítek pivovarů od těch velkých až po malé, na podiu to rozjedou například kapely Buty, Sto zvířat, Portless, Ready Kirken, Gaia Mesiah, Polemic, ale i Olympic Tribute či rakouský Falco Tribute Band

Olomoucký pivní festival Beerfest na Korunní pevnůstce - pátek 2. července 2021Olomoucký pivní festival Beerfest na Korunní pevnůstce - pátek 2. července 2021Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Olomoucký pivní festival Beerfest na Korunní pevnůstce - pátek 2. července 2021
Beerfest je zpátky. Zve na hudební smršť, desítky pivovarů i novinku na náměstí

Sousedská slavnost v Červeném kostele
KDY: sobota 25. května (10-18 hod) a neděle 26. května (13-18 hod)
KDE: Červený kostel, Olomouc
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sousedská slavnost, volné prohlídky červeného kostela, workshopy, kulturní program, soutěž o nejlepší moučník. Vystoupí O.Li.V.Y. s improvizační show, David Tuček, smyčcový Plus Theater Quartet

Moravská vernisáž piva
KDY: pátek 24. května a sobota 25. května (vždy 14-22 hod)
KDE: Výstaviště Flora Olomouc, pavilon E
ZA KOLIK: od 220 Kč
PROČ PŘIJÍT: Přehlídka produkce tří desítek moravských minipivovarů, doprovodný program.

Moravská vernisáž piva v pavilonu E na olomoucké Floře, květen 2023Moravská vernisáž piva v pavilonu E na olomoucké Floře, květen 2023Zdroj: Pivní Ráj. Autor: Jan Stradiot

Matúš Krátky, jeden z organizátorů Moravské vernisáže piva a provozovatel olomoucké pivotéky Pivní ráj
Moravská vernisáž piva to roztočí na Floře, nabídne desítky minipivovarů

Den tance v Rozáriu
KDY: sobota 28. května, 14-18 hod
KDE: Rozárium Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Baletní škola Olomouc s dalšími baletními školami roztančí olomoucké Rozárium. Ukázky z moderního, klasického a lidového tance. Krásná vystoupení a nádherné kostýmy v příjemném prostředí.

Rytířský turnaj u kapucínů
KDY: sobota 25. května, 13-16 hod
KDE: zahrada kapucínského kláštera, Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Akce pro rodiny s dětmi, soutěže, hry, dobové disciplíny, vystoupení rytířských skupin.

Motorfest Slatinice
KDY: sobota 25. května od 9 hod
KDE: Slatinice, náves
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Program pro celou rodinu a všechny fanoušky aut a motorů, s lokální kuchyní a dobrotami. V programu se objeví motoristické hvězdy v čele s Tomášem Engem, jediným českým pilotem F1. Unikátní veteránská vozidla, obytné cestovní vozy, kaskadérská vystoupení, exhibice bikerů nebo driftování na návsi. A také dobrá hudba a lokální jídlo a pití v rámci „Hanáckého OktóbrFest stanu“.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Karel Pech

Náměšťsky hode
KDY: pátek 24. - neděle 26. května 2024
KDE: Náměšť na Hané, U kapličky + areál zámku
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Vyhlášené hody v Náměšti na Hané s pestrým a nabitým programem. Taneční zábava (pátek, vstup 150 Kč), májové posezení a kácení májky (sobota), hodový průvod a hodové odpoledne (neděle). Žongléři a kejklíři, cirkusová pohádka, vystoupení, DJ, minijarmark, koncert Elán Revival. Lunapark na louce pod zámkem po celou dobu hodů. Bohaté občerstvení.

Týnecká stodola
KDY: sobota 25. května, od 14 hod
KDE: Zámecká zahrada ve Velkém Týnci
ZA KOLIK: 100 Kč dospělí / děti zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pestrý program s koncerty a spoustou atrakcí pro celou rodinu. Vystoupí Brontosauři Revival, Hana Vyroubalová s pásmem Pocta Haně Zagorové, Vlasta Horváth s kapelou. Dětská zábavná show, lunapark, kácení máje. Tvarůžkové speciality a spousta dalších pochoutek.

Zpěvák Vlasta Horváth během léta vystupuje, vydává se na výlety se svými dětmi a plánuje i dovolenou u moře.Zpěvák Vlasta Horváth Zdroj: Radek Petrášek

Řemesla pod hradem Hluboký
KDY: sobota 25. května (10-18 hod)
KDE: Hrubá Voda, obecní louka pod Hradem (u bývalého hotelu Akademie)
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Program pro celou rodinu. Dílničky, ražba vlastních mincí, jízda na koni, alchymistická laboratoř, historický fotokoutek, šifrovací hra. Občerstvení zajištěno, možnost opéct si špekáček na připravených ohništích.

Přerovsko a Hranicko

Festival vojenské historie
KDY: sobota 25. – neděle 26. května, od 9.30 do 18.00
KDE: hrad Helfštýn
ZA KOLIK: dospělí 300 Kč, děti do 15 let 200 Kč, děti do 6 let zdarma
PROČ JÍT: Přepestrá přehlídka skupin historického šermu z různých období válečných dějin. Show living history, divadlo, tanečnice, kejklíři a úžasná atmosféra hradu proměněného ve vojenský tábor. Pořádá skupina historického šermu Adorea.

Festival vojenské historie na hradě HelfštýnFestival vojenské historie na hradě HelfštýnZdroj: Deník / Jana Obšnajdrová

Den sousedů
KDY: sobota 25. května od 9.00 do 12.00 hodin
KDE:
Tyršův most
ZA KOLIK:
zdarma
PROČ JÍT:
Akce, kterou v Přerově tradičně pořádá spolek Ne, jde to. Jako každoročně se návštěvníci mohou těšit na koncert kapely D.U.Bmusic, bazar knih a pokojových rostlina a polaroidní fotocen. Cílem akce je setkání se známými, sousedy či novými zajímavými lidmi.

Promítání hokeje
KDY: sobota 25. a neděle 26. května
KDE:
náměstí TGM, Přerov
ZA KOLIK:
zdarma
PROČ JÍT: 
V sobotu 25. května ve 14.20 hodin mohou lidé sledovat průběh napínavého utkání Česko - Švédsko, v 18.20 hodin pak zápas Kanada - Švýcarsko. V neděli v 15.20 hodin se hraje o třetí místo a ve 20.20 hodin začíná boj o zlato. Do houstnoucí atmosféry přispějí také kapely na pódiu - v sobotu od 17 hodin zahraje Kameron, v neděli od 18.30 pak skupina Pirillo.

Hranické slavnosti
KDY: sobota 25. května
KDE: Masarykovo náměstí, plocha u letního kina, Hranice
ZA KOLIK: program na náměstí zdarma / program v letním kině 300 Kč - děti do 3 let zdarma, ZTP 150 Kč
PROČ JÍT: Letošní slavnosti města jsou spojené s oslavami 150 let Sboru dobrovolných hasičů Hranice. Právě v režii místní jednotky bude probíhat program na centrálním náměstí. Od 10 hodin zde představí nejrůznější hasičské techniky. Oslavy města budou pokračovat od 14 hodin na travnaté ploše před letním kinem. Pro děti bude připravené soutěžní úkoly či skákací hrad. V 16 hodin začnou hudební vystoupení. Jako první se na podiu objeví pop-punková formace Koblizc!, kterou vystřídá mladá osobitá kapela The Middle of the Sandwich z Olomouce. Na slavnostech zahrají také čerství držitelé prestižní ceny Anděl, hranicko-pražská kapela November 2nd. Vrcholem bude koncert kapely Chinaski, který odstartuje ve 21.30.

Den s cyklostezkou Bečva
KDY: sobota 25. května
KDE: Stodola u Bečvy, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ JÍT: Připravena je spousta her a ukázek s cyklistickou tematikou. Děti si mohou hravou formou připomenout bezpečnostní pravidla. Rodiče si zase s odborníkem z hranického cykloservisu projdou zásady správné údržby kola. Zájemci se také dozví, co dělat, když se při výletu na kole přihodí nepříjemná věc. Program o první pomoci bude mít na starosti Střední zdravotnická škola Hranice. Pro nejmenší budou připravené také zábavné cykloúkoly. Lidé mohou dorazit ke stodole po cyklostezce z obou směrů – od Hranic i od Přerova. Z Přerova je plánovaný hromadný výlet. Peloton vyjíždí v 9 hodin od lávky u tenisových kurtů.

Krásná středa 28. dubna 2021 vylákala cyklisty i bruslaře na cyklostezku BečvaCyklostezka BečvaZdroj: Jiří Necid

Zahájení sezony v zámku Hustopeče nad Bečvou
KDY: sobota 25. května
KDE: nádvoří zámku Hustopeče nad Bečvou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ JÍT: Sobotní program začne už v devět hodin ráno. Na nádvoří hustopečského zámku jsou zváni všichni příznivci cyklistiky. Po registraci obdrží každý účastník startovní číslo a mapku, podle které se vydá na výlet do okolí. Na výběr bude celkem osm tras. Program bude pokračovat i v odpoledních hodinách. Od půl druhé bude nádvoří patřit především dětem. Připravena je pohádková stezka, malování na obličej či zábavný program s moderátorkou Míjou. Po celou dobu bude hustopečský zámek otevřený pro veřejnost.

Air-auto-moto Veteranfest
KDY: sobota 25. května
KDE: letiště Drahotuše
ZA KOLIK: zdarma
PROČ JÍT: Mezinárodní setkání historických vozidel do roku výroby 1970. Akce bude oficiálně zahájena v 10 hodin. O půl druhé se auta vydají na spanilou jízdu směr Drahotuše, Hranice, Milotice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Choryně, Komárovice a Kelč. O půl čtvrté dorazí automobily zpátky na letiště, kde budou vyhlášeni vítězové odborné a divácké soutěže.

Air-Auto-Moto Veteranfest 2022 na letišti v Drahotuších.Air-Auto-Moto Veteranfest 2022 na letišti v Drahotuších.Zdroj: Jiří Necid

Ornitologická exkurze do Záhlinic
KDY: sobota 25. května od 7 hodin
KDE: sraz u hospody U Čápa v Záhlinicích
ZA KOLIK: 40 korun
PROČ JÍT: Ornitologická procházka pod vedením ornitologů z ORNIS Přerov. Účastníci budou pozorovat ptáky, další živočichy a rostliny.

Prostějovsko

Květnová noc U Rockyho
KDY: pátek 24. května, od 18 do 24 hodin
KDE: areál U Rockyho, Prostějov
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Ostrý hudební start letošní sezony plánuje na pátek venkovní občerstvení U Rockyho v Prostějově – Krasicích. Na podiu se představí rockerka Gabriela V. G. a kapela Elán Haná tribute revival. Uzavřený areál nabízí i spoustu atrakcí pro děti, na čepu několik druhů piv a speciality z grilu.

Páté narozeniny zahradní restaurace U Rockyho se slavily hudbou a tancem, 21. 5. 2022Zábava U RockyhoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Májové posezení nejen u cimbálu
KDY: sobota 25. května, od 14 hodin
KDE: Farská zahrada, Kostelec na Hané
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Hanácký folklorní soubor Kosíř zve na Májové posezení nejen u cimbálu. K tanci a poslechu zahraje Lidová muzika Pozdní sběr z Pivína s cimbálem Jiřího Galušky. Vystoupí Hanácké folklorní soubory Malý a Velký Kosíř, děti ze zumby pod vedením Zuzany Nedomové. Doprovodný program pro děti i dospělé.

Hodové odpoledne
KDY: neděle 26. května, od 14 hodin
KDE: Kemp Žralok, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Hodové odpoledne aneb Muzicírování na pohodu. To je další z mnoha akcí, které se víkend co víkend konají v Kempu Žralok. K tanci a poslechu bude hrát hudební těleso sem tam blues. Několik druhů piv, nealko nápoje a výběr z kuchyně zajištěny.

Plumlovské pivní slavnosti v kempu Žralok s kapelami Dark Gamballe a Vitacit. 12. srpna 2023Pohoda ve ŽralokuZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Zahájení lázeňské sezony
KDY: neděle 26. května, od 14.30 hodin
KDE: Lázně Skalka, Skalka
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Slavnostní zahájení lázeňské sezony v Lázních Skalka, je tradiční jarní akcí pro širokou veřejnost. Oslavy zahájí žehnání léčivých pramenů. Z bohatého doprovodného kulturního programu se můžete těšit na vystoupení pěveckého sboru Proměny s doprovodem moderní cimbálovky. K tanci i poslechu zahraje Saxband ze ZUŠ Němčice nad Hanou. Pobaví i freestyle show HOPsej. Zkrátka nepřijdou ani děti, připraveny budou skákací boty, chůze s alkobrýlemi nebo minikolo.

Šumpersko a Jesenicko 

Formanský den v Hanušovicích
KDY: sobota 25. května od 7 hod.
KDE: H-park Hanušovice
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Připravte se na nezapomenutelný zážitek plný tradice a zábavy! Letošní čtvrtý ročník Formanského dne v Hanušovicích je největší předprázdninovou akcí, která by vám rozhodně neměla uniknout. Přijďte s rodinou a přáteli a užijte si celodenní nabitý program. V dopoledních hodinách se můžete těšit na slavnostní průvod po městě s historickými kostýmy a kočárem, soutěžní formanské disciplíny a předvedení historické zemědělské techniky. A co by to bylo za oslavu bez dobrého jídla a pití? Na Formanském dni pro vás bude připraveno spoustu dobrého jídla a pití, včetně piva z místního pivovaru.

Formanský den. Ilustrační fotoFormanský den. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

VIZIOSNÁŘ v Jeseníku
KDY: neděle 26. května od 10 hod.
KDE: Knihovna Vincence Priessnitze, Jeseník
ZA KOLIK: workshop 50 Kč, divadlo 120 Kč, beseda 120 Kč
PROČ PŘIJÍT: První ročník festivalu, který si klade za úkol propojit světy nevidomých a slabozrakých se světem lidí bez handicapu. Pojďte společně vnímat pocity a emoce skrze umělecké představení, projekci nebo haptické workshopy. V programu se můžete těšit na workshop pro děti, divadelní představení Kytice aneb Sdílení světů bolesti nebo na dokument a besedu s Ondřejem Zmeškalem: Tour de France ve tmě.

Pohádkový les v jesenických Smetanových sadech
KDY: sobota 25. května od 14 hod,
KDE: Smetanovy sady, Jeseník
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Děti, rodiče i prarodiče se mohou vydat do pohádkového lesa ve Smetanových sadech v Jeseníku. Brána pohádkového lesa se otevře v sobotu od 14 do 17 hodin. Najdete, kde se ukrývají čarodějnice, kde tančí princezna nebo má sluj tříhlavý drak? Můžete se také potkat s Makovou panenkou, motýlem Emanuelem, Ferdou mravencem nebo si zaskotačit s Krtečkem a dalšími oblíbenými pohádkovými postavami. Pro zábavu bude připraveno malování na obličej, skákací hrad, ukázka historického šermu a lukostřelba. Na akci vystoupí i oblíbená středověká kapela Tuplák ze Žulové.

Dětský den. Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Alena Pellichová

Dolnostudénský gulášfest
KDY: sobota 25. května od 9 hod.
KDE: kulturní areál Dolní Studénky
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: V Dolních Studénkách se koná již 3. ročník kulinářské soutěže Gulášfest. Prezentace soutěžních družstev začíná v 9 hodin. Od 13 hodin již proběhne vyhlášení výsledků a prodej soutěžních gulášů. Můžete se těšit na spoustu dobrého jídla a pití. K tanci a poslechu hraje skupina Atom.

Půlmaraton údolím Moravské Sázavy slaví jubileum
KDY: neděle 26. května od 10 hod.
KDE: start u Plaveckého areálu Zábřeh
ZA KOLIK: startovné na místě 600 Kč, pro diváky vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zábřežský Půlmaraton údolím Moravské Sázavy odstartuje v neděli v 10 hodin jubilejní 10. ročník. Start i cíl svátku běhu v Zábřeze tradičně vybíhá od plaveckého areálu, který poskytuje zázemí běžcům i fanouškům. Po průběhu městem se závodníci vydají na trať vedenou údolím Moravské Sázavy přes Hněvkov na obrátku do Hoštejna a po cyklostezce na bývalé železniční trati zpět do cíle. Součástí závodu je i vložený závod pro děti nazvaný „Mrňata a prckové“. Předpověď počasí slibuje letní teploty. Závod konaný s významnou podporou města Zábřeh je součástí oslav 770 let od založení města.