„Největší zájem je o středomořskou Evropu, to znamená Řecko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko. O Egypt nebo Turecko byl malý zájem, ale teď by lidé jeli i tam, ale už jsou plná letadla. Pro některé je překvapením cena těchto zájezdů i obsazenost,“ prozradil Lubor Souček z cestovní kanceláře v Palackého ulici. Podle jeho slov mají v nabídce i zájezdy po České republice, ale tento typ zájezdů si lidé organizují sami.

Rodiny s dětmi mohou čerpat z různých akcí.

„Děti jedou na dovolenou za letenku, to znamená neplatí ubytování. Problém ale nastává, když je v rodině víc děti, protože apartmány s přistýlkami jsou vyprodané. Stejný problém čeká na samotáře,“ sdělil Lubor Souček.

Láká i exotika

Lidé si už pomalu, ale jistě začínají objednávat zimní dovolené.

„Z poznávacích zájezdů je tradičně zájem o Severní a Jižní Ameriku, Asii i Thajsko. Z exotických dovolených jsou oblíbené Kapverdy, Kuba nebo například Dominikánská republika,“ dodal. Od září také stoupne poptávka po zájezdech do Dubaje a Spojených arabských emirátů.

Mezi lidmi také stoupá zájem o tuzemskou dovolenou.

„Na dovolenou k moři se letos určitě nechystám, ale určitě si vyjedu na nějaká pěkná místa po republice. Kdybych měla možnost vyjet k moři, určitě bych nevolila Arábii. Ne kvůli strachu, ale musela bych si o této zemi něco nastudovat,“ přiznala paní Kateřina z Žeravic na Přerovsku.

Cesta za bezpečím

Majitelé přerovských cestovních kanceláří se shodují na tom, že zejména rodiny s dětmi poptávají destinace, kde je bezpečno.

„U nás je největší zájem o Bulharsko a Chorvatsko, v Chorvatsku máme vlastní domy, o které mají klienti zájem. Z Řecka převažují zájezdy na Zakynthos a Rhodos,“ uvedla Lucie Hudečková z cestovní kanceláře ve Wilsonově ulici.

Podle jejích slov si na oblibě získávají také zájezdy do Maďarska do termálních lázní.

O Egypt či Tunisko Přerované moc zájem neprojevili. „Je vidět, že lidé mají povědomí o tom, co se ve světě děje a mají strach, i když v těchto lokalitách momentálně panuje klid,“ krčila rameny Lucie Hudečková, která se v oblasti cestovního ruchu pohybuje více jak šest let.

Turisté, kteří vyhledávají exotiku začnou cestovní kanceláře navštěvovat na začátků září. „Už jsme ale zaznamenali požadavky na lyžování. Pomalu se také začnou plnit termíny na Vánoce nebo konec roku,“ uzavřela Lucie Hudečková.