V Přerově se koná pálení čarodějnic jako obvykle na Laguně, a to u Bašty U Dokládalů.

„Vyzýváme všechny čarodějnice, od nejmladších až po nejdospělejší, ať opráší čarodějnické kostýmy, sundají pavučiny z košťat a přiletí v sobotu 30. dubna v 17 hodin na Lagunu v Přerově,“ zve na akci Ladislav Župka z TOM Lišáci. Pálení čarodějnic se podle něj koná už podvanácté.

Součástí zábavného odpoledne je soutěž o „nej“ čarodějnici a supr létající stroj.

„Děti si mohou zatrdlovat na čarovné diskotéce, jsou pro ně připraveny soutěže, bohaté občerstvení a možnost opékání na ohni. Po soumraku propukne velká ohňová show,“ dodal s tím, že vstup na akci je zdarma.

V Dřevohosticích se koná XXIV. Slet čarodějnic jako obvykle v zámecké zahradě. Miničarodějnice mají dostaveníčko v 17 hodin a na program pro celou rodinu naváže ve 20 hodin taneční zábava s rockovou kapelou Negativ. Akci pořádá TJ Sokol ve spolupráci s městysem.

Čarodějnice na Korunní pevnůstce v Olomouci. Ilustrační foto.
Kam o víkendu? Na čarodějnické slety, noční prohlídky hradu nebo Evu a Vaška

Na velkolepý program se mohou těšit návštěvníci, kteří zamíří v sobotu 30. dubna do Tovačova. Součástí zábavného odpoledne jsou totiž soutěže, ale i koncerty hudebních kapel. Okrašlovací spolek v Tovačově, který akci pořádá, zpřístupní areál zámeckého parku v 15.30 hodin.

„Vracíme se po dvou letech, protože jsme měli stopku kvůli covidu. Odpolední hudební program pro děti je tentokrát v režii skupiny MARBO a začíná v 16.30 hodin. Velkým lákadlem je volba Miss čarodějnice junior, která proběhne v 19 hodin, ale také Miss šereda senior se začátkem ve 21.30 hodin,“ řekla kastelánka tovačovského zámku Květa Zajícová.

Návštěvníci se mohou těšit i na koncerty hudebních skupin - v 18 hodin zahraje kapela Aby bylo yasno, ve 20 hodin si lidé užijí legendární kapelu Citron a ve 22 hodin zahraje Kameron.

„Snažili jsme se vrátit i k tradici upálení čarodějnice a hranici už máme postavenou. Velká vatra i s čarodějnicí, kterou zapálí čerti, se rozhoří hned po vystoupení skupiny Citron, a to ve 21 hodin,“ dodala. Poté bude následovat ve 21.15 hodin ohňová show. Přesně o půlnoci zakončí bujaré veselí, které vždy v Tovačově provází Filipojakubskou noc, „ďábeský ohňozdroj“.

Rej čarodějnic si po dvouleté pauze užijí také v Prosenicích.

„Začínáme v 16 hodin a v 16.30 hodin se mohou děti zapojit do nejrůznějších soutěží - například navlékání korálků na košťata. Na jednotlivých stanovištích je budou čekat čarodějnice v kostýmech a děti musejí říct na závěr kouzelné zaklínadlo, které vyluští. Na vatře budeme mít velkou čarodějnici, kterou zapálíme v 17.30 hodin. U nás je to ale vždy obecní akce a neočekáváme návštěvníky ze širokého okolí,“ přiblížila místostarostka obce Martina Kolísková.