Debata o rozpočtu, která se konala ve středu odpoledne v malém sále Městského domu, přitáhla zastupitele, úředníky i občany.

Rozpočet na rok 2020 bude podle náměstkyně přerovského primátora Hany Mazochové (ANO) přebytkový. Na straně příjmů je částka 966 milionů, výdaje činí 955 milionů a financování 11 milionů.

„Rozpočet bude přebytkový, ale ne proto, že bychom měli volné zdroje. Z příjmů roku 2020 musíme uhradit částky splátek úvěrů z předchozích let,“ vysvětlila.

Na investice půjde zhruba 141 milionů korun a radnice se chce zaměřit především na opravy budov v majetku města, modernizaci škol nebo rekonstrukce silnic a chodníků.

„V plánu je zbudování elektroinstalace na Základní škole Trávník za 16 milionů korun, nového hřiště za 15 milionů se dočká Základní škola U Tenisu. V plánu je i dětské hřiště v ulici Petřivalského za 5 milionů,“ doplnila.

O Strojaři není rozhodnuto

Do oprav silnic a chodníků v Přerově a jeho částech město investuje 14,4 milionů.

Radnice ale počítá i s dalšími významnými investicemi - jedním z projektů je oprava zchátralé budovy na náměstí Přerovského povstání, kde má být v budoucnu Vyšší odborná zdravotnická škola. Z rozpočtu na tuto investici půjde 12,5 milionů korun.

„Dofinancováváme i demolici Chemiku a energetické opatření na Jižní čtvrti nás přijde na necelých 8 milionů korun,“ nastínila dále Hana Mazochová.

V návrhu rozpočtu je zahrnuta i investice na koupi tenisové haly TJ Spartak Přerov, což byla věc, která asi nejvíce zajímala zastupitele a občany.

„Jednáme o tom už dlouho, protože chceme halu koupit a zrekonstruovat. Víceúčelová hala, která by kromě sportu sloužila i ke kulturním a společenským akcím, totiž ve městě dlouhodobě chybí,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Záměrem se budou zabývat na svém prosincovém zasedání zastupitelé.

Přítomné občany zajímalo i to, jak dlouho bude ještě chátrat hotel Strojař, nebo zda v příštích letech poputuje více peněz do sociální oblasti.

„O osudu Strojaře zatím nebylo rozhodnuto, a proto není v rozpočtu položka, která by se ho týkala,“ uzavřel primátor Petr Měřínský.